مجلۀ پُربازدیدترین‌ها

تعداد مطالب امروز: 1
۱۳۹۹/۰۳/۰۴ الإثنين ۲ شوال ۱۴۴۱ May 25,2020

اوقات شرعی

چرا عیدفطر را فطر گفتند؟
دریافت ویدئو

فطر و عیدفطر در کلمات مکنونه فیض کاشانی

فطرت پاک انسان چگونه درخشان تر می شود؟

چرا عیدفطر را فطر گفتند؟

چرا عیدفطر را فطر گفتند؟ | از شما دعوت می‌کنیم این مطلب را دنبال کنید.

مشخصات فایل برنامه معرفت بیست و پنجم خرداد ماه ۱۳۹۷

نام فایل: کلمات مکنونه فیض کاشانی

موضوع برنامه: معنی فطر و عیدفطر

مدت زمان برنامه: ۴۸ دقیقه

حجم فایل تصویری با بهترین کیفیت: ۲۰۰ مگابایت (MP4)

حجم فایل صوتی: ۱۸ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

عید فطر بهره از علم مطبوع در فطرت است که برای یک مسلمان بواسطه عبادت و طهارت در ماه رمضان حاصل می شود. چنانچه حضرت امیرالمومنین فرمود: العلم علمان مطبوعٌ و مسموعٌ و إذا لَم یَکُن المطبوع لا یَنفَعُ المسموع.

فطر و فطرت و طبیعت، تقریبا معانی نزدیک به هم دارند. به صورت معمول هم می گوییم که فلان چیز فطری است، یعنی به حسب ذات و طبیعت این چنین است. چرا عید فطر را فطر می گویند، اگر به معنی ذات و طبیعت است؟ زیرا انسان پس از روزه داری یک ماه در رمضان، و امساک از خوردن و آشامیدن و به طور کلی مشتهیات نفسانی، گویی که عوارض شهوانی و جسمانی دنیوی را از خود دور کرده است و این به معنی آن است که حیوانیت را از خود دور کرده است.

فطرت پاک انسانی همیشه هست اما در این ماه و با آماده سازی خود آن را زنده تر می کند. غفلت و پرداختن به امور دنیوی حجابی می شود روی فطرت پاک انسان که با روزه داری در این ماه و تمرین خودداری از مشتهیات نفسانی، زمینه برای درخشان تر شدن فطرت پاک و ظهور آن آماده تر می شود. من فطرت پاک را همان عقل می دانم و عقل ملکوتی هیچگاه آلوده نمی شود.

شخصیت انسان، چگونه دیدن جهان، چگونه زندگی کردن و چگونه رفتار کردن انسان، در اختیار خودش است اما مثلا به دنیا آمدن اش دست خودش نبوده؛ اینها را «واقع شدگی» و «بودن» می نامیم. بودن دست خود من است و می توانم چگونه بودن خود را تعیین کنم اما واقع شدگی را نمی توانم. هایدگر که یک فیلسوف غربی است، از «پرتاب شدگی» برای واقع شدگی نام می برد یعنی به اختیار من نبوده است.

همه چیز انسان (از سنخ بودن) اختیاری است اما یک چیز دست خودش نیست و آن خود «انتخاب کردن» است. انسان نمی تواند که انتخاب نکند.

لینک دانلود فایل صوتی

Sound-Download

لینک دانلود فایل تصویری

Video-Download

 

فیلسوف‌یار

مطالب مرتبط
دیدگاه ها (0)