مجلۀ پُربازدیدترین‌ها

تعداد مطالب امروز: 1
۱۳۹۹/۰۴/۱۵ الإثنين ۱۵ ذو القعدة ۱۴۴۱ July 06,2020

اوقات شرعی

برنامه معرفت هجدهم خرداد ماه ۱۳۹۷
دریافت ویدئو

سه مرحله گناه هبوط و رستگاری در کلمات فیض کاشانی

برنامه معرفت هجدهم خرداد ماه ۱۳۹۷ | از شما دعوت می‌کنیم این مطلب را دنبال کنید.

مشخصات فایل برنامه معرفت هجدهم خرداد ماه ۱۳۹۷

نام فایل: ویژه برنامه ماه مبارک #رمضان

موضوع برنامه: سه مرحله گناه هبوط و رستگاری

مدت زمان برنامه: ۴۸ دقیقه
حجم فایل تصویری با بهترین کیفیت: ۲۰۰ مگابایت (MP4)
حجم فایل صوتی: ۱۸ مگابایت (MP3)

شرح سه مرحله گناه، هبوط و رستگاری در کلمات #فیض_کاشانی

خداوند می فرماید ما قرآن را در شب قدر نازل کردیم، حالا چرا خداوند قرآن را در شب نازل کرد، شب، تاریک است. خصلت شب تاریکی است. تاریکی شب، حجاب مصادیق #قرآن است.
قرآن را باید با عقل فهمید. انسان ها ضمن اینکه عاقل هستند، حس و خیال و وهم هم دارند. با زحمت و تامل می شود از خیال و وهم فرا رفت ولی سخت است. مراحل حس و خیال و وهم، حجاب حقایق است. حقایق در عقل است. این عالم، حجاب حقایق است. به قدر روز از قرآن روزی برداریم. چگونه؟ با آگاهی عقلانی.
حس و وهم و #تخیل، حجاب هستند. برای اینکه حس توهم و خیال برداشته شود، به قدر روز از حقایق قرآن روزی بردارید. هر اندازه عاقل تر شویم، از قرآن بیشتر بهره مند می شویم. انسان هم در شب زندگی می کند هم در روز. خود ما هم شب و روز هستیم. هم نزول داریم هم سقوط.
سه مرحله گناه هبوط و رستگاری ؛ بعضی ها هبوط را سقوط گفته اند ما می گوییم هبوط. حضرت آدم گناه کرد که ما می گوئیم ترک اولی کرد. در مسیحیت و یهودیت می گویند گناه کرد، ما می گوئیم ترک اولی کرد. این گناه اولیه بود. بعضی ها می گویند سقوط، ما می گوئیم هبوط. هبوط یعنی از بالا به پائین آمدن. بالا ملکوت اعلی بود، پائین خراب آباد این عالم. جهان گذرا. مرحله دوم هبوط بود. حالا اما تا ابد در هبوط هستیم یا راه رستگاری هم هست؟ بکوش برای رستگاری. چگونه؟ از ظلمت کده باید رها شوی، از شب به روز برو به روز آگاهی عقل.
هبوط برای ما هزینه سنگینی داشت. آسان نبود. انسان در این عالم دچار ترس و اضطراب است. یکی از ویژگی های انسان در این عالم که شاید هیچ موجودی این خصلت را نداشته باشد، این است که مجبور است خودش را بشناسد. فرق بین ترس و اضطراب چیست، انسان هم ترس دارد هم اضطراب.
حیوانات شاید ترس داشته باشند اما اضطراب ندارند. ترس از یک چیز معین است، از خطر، از تاریکی، از بیماری، از دشمن خونخوار. اضطراب هم نوعی ترس است اما منشاء آن را نمی دانیم. اضطراب ترسی است که منشاء آن برای انسان معلوم نیست.
هبوط، آمدن برای بازگشتن است. در مسیحیت رستگاری را فقط با شفاعت حضرت مسیح می دانند یعنی می گویند انسان رستگاری ندارد مگر اینکه حضرت مسیح شفاعتش کند. انسان می تواند خودش با عقلانیت نجات پیدا کند. عقل همان روز است. توهم و خیال و وهم، شب است.

دانلود فایل صوتی برنامه (دانلود)

 

فیلسوف‌یار

مطالب مرتبط
دیدگاه ها (0)