مجلۀ پُربازدیدترین‌ها

تعداد مطالب امروز: 1
۱۳۹۹/۰۳/۰۴ الإثنين ۲ شوال ۱۴۴۱ May 25,2020

اوقات شرعی

کلیپ: ایران از دریچه دوربین جهانگرد خارجی خانم آنا کارستن
ویدئو های مرتبط
دریافت ویدئو

کلیپ: ایران از دریچه دوربین جهانگرد خارجی خانم آنا کارستن

جهانگرد خارجی خانم آنا کارستن | یک جهانگرد خانم به نام #آنا_کارستن در طول سفر حود به نقاط مختلف ایران تصاویری را از گوشه و کنار کشورمان تهیه و در قالب یک کلیپ تحت عنوان «ایران از دریچه دوربین یک جهانگرد» منتشر کرده است.

متن PDF مصاحبه اولین نشریه بین المللی گردشگری #توریسم با این خانم لهستانی (کلیک)

مستند «آنا» روایت کشف پیکر شهید حسین علی زاده

کارگردان مستند «آنا» گفت در مستند جدیدش با روایت ماجرای کشف پیکر #شهید حسین علی‌زاده، فعالیت‌ها و عملکردگروه‌های تفحص شهدای دفاع مقدس را به تصویر کشیده است.

هادی حاجتمند کارگردان مستند «آنا» که اثرش در بسته اکران #جشنواره_عمار ویژه ماه #محرم است، گفت: سابقه همکاری چندین ساله در کار تفحص شهدا دارم و همیشه علاقمند بودم مستندی را با این موضوع جلوی دوربین ببرم. در حقیقت با ساخت چنین مستندی دنبال به تصویر کشیدن فعالیت ها و عملکردهای گروه‌های تفحص بودم.

وی افزود: بر این اساس تحقیق و پژوهش‌های خود را با هدف ساخت مستند «آنا» آغاز کردم و در این مسیر همواره از مراحل مختلف کار خود تصویر تهیه می کردم. در کنار این تصاویر از فعالیت های بچه‌های گروه تفحص از قبیل تفحص، تبادل و کشف پیکر شهدا فیلم تهیه می‌کردم.

این مستندساز ادامه داد: بعد از دو سال فیلمبرداری در حوزه #تفحص شهدا با ماجرای کشف پیکر شهید حسین علی‌زاده روبرو شدم و از مسئولان گروه تفحص درخواست کردم تا این خبر را به خانواده او برسانم.

حاجتمند خاطرنشان کرد: در کنار تصاویر و فیلم هایی که از تفحص گرفتم، از اعلام خبر کشف پیکر این شهید به خانواده او هم تصاویر بسیار خوبی تهیه کردم تا در مستند استفاده کنم. در حقیقت تفحص این شهید بزرگوار، خط اصلی داستان این فیلم شد.

وی اضافه کرد: ساخت این مستند دو سال طول کشید و پس از تدوین، کار آماده نمایش شد. نکته جالب در جریان تدوین این کار، پیوستن آقای حسین متولیان به عنوان ترانه سرا به گروه ما بود که ترانه‌ای را برای این فیلم سرود و رضا صادقی آن را با نام «مزرعه خاکی» اجرا کرد که تیتراژ این اثر شد.

این مستندساز یادآور شد: تولید چنین مستندهایی نیازمند زمان زیادی است و من هم به دلیل این که زمان فراوانی را برای تصویربرداری صرف کردم فیلم‌های خوبی را برای استفاده در این مستند تهیه کردم.

حاجتمند تصریح کرد: با پایان تولید مستند «آنا» شخصیت‌های کشوری، مدیریتی و سینمایی زیادی با ما تماس گرفتند و به خاطر ساخت این فیلم، تشکر کردند. آنها، این مستند را در برقراری ارتباط با مردم و تحریک احساسات آنها، موفق می‌دانستند.

وی توضیح داد: حضور و فعالیت سینماگران و فیلمسازان کشور در پرداختن به موضوعات جنگ و دفاع مقدس را نمی توان به صورت مطلق خوب یا بد دانست. البته کارهای خوبی تا امروز در این حوزه ساخته شده که زمینه بروز و ظهور اتفاق های خوبی را در عرصه فرهنگ و هنر حوزه دفاع مقدس کشور رقم زده است.

این مستندساز اظهار داشت: اگر تا امروز بهره لازم را از گنجینه بزرگ و تمام نشدنی دفاع مقدس نبرده‌ایم و شاهد شکل گیری فضاهایی شعارگونه برای مردم هستیم به دلیل فیلم های ضعیف ساخته شده در این حوزه است. زیرا تا امروز کارهای ضعیف، بیشتر از آثار فاخر در این حوزه تولید شده است.

حاجتمند ادامه داد: اشتباه بسیاری از سینماگران و مستندسازان، این است که فکر می‌کنند در این قبیل فیلم ها باید برای مخاطبان سخنرانی کنند و روضه بخوانند. این در حالی است که رسانه محتوا محسوب می شود و اگر قصد انتقال محتوایی را داریم باید آن را رسانه ای کنیم.

وی خاطرنشان کرد: مشکل بسیاری از فیلمسازان و مستندسازان، عدم دریافت آموزش‌های درست و اصولی در حوزه فیلمسازی است زیرا اگر آموزش های دقیقی را ببینند قطعا اتفاقات بسیار خوبی در حوزه سینما برای جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی رخ خواهد داد.

این مستندساز که اثرش در بسته ویژه جشنواره عمار در حال اکران است، در این باره اظهار داشت: اکران‌‌های مردمی این جشنواره، فیلمسازان را به مخاطبان نزدیک می‌کند و این موضوع جذاب، عمده دلیلی است که باعث می‌شود آثارم را در جشنواره عمار ارائه بدهم.

مطالب مرتبط
دیدگاه ها (0)