روانشناسی
کد خبر : 7812
یکشنبه - ۱۰ تیر ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۰

راههای شناخت مردان و زنان قبل از ازدواج «۵ روش»

در این مطلب قصد داریم به ۵ روش اصلی شناخت مردان و زنان قبل از ازدواج بپردازیم. دو راه اول شناخت مردان و زنان قبل از ازدواج، در جلسه رسمی و روز خواستگاری امکان پذیر است و ۳ روش دیگر شناخت مردان و زنان قبل از ازدواج نیز در خارج از جلسه رسمی میسر خواهد شد.

راههای شناخت مردان و زنان قبل از ازدواج «۵ روش»

راههای شناخت مردان و زنان قبل از ازدواج «۵ روش»

راههای شناخت مردان و زنان قبل از ازدواج «۵ روش» | از شما دعوت می‌کنیم این مطلب را دنبال کنید.

در این مطلب قصد داریم به ۵ روش اصلی شناخت #مردان و #زنان قبل از ازدواج بپردازیم. دو راه اول شناخت مردان و زنان قبل از #ازدواج، در جلسه رسمی و روز خواستگاری امکان پذیر است و ۳ روش دیگر شناخت مردان و زنان قبل از ازدواج نیز در خارج از جلسه رسمی میسر خواهد شد.

برای توانمند شدن جهت کسب شناخت دقیق تر ضروری به روش ها و مراحل زیر توجه داشته باشید:

راههای شناخت مردان و زنان (همسر آینده) در جلسه رسمی (خواستگاری)

۱- اولین راه شناخت مردان و زنان قبل از ازدواج، مشاهده

مشاهده با هدف شناخت، یک پژوهش و ارزیابی دقیق است. مشاهده، «دیدن» نیست؛ «نگاه کردن» است. در نگاه کردن -که ارادی است- دقت و توجه وجود دارد.

چه چیزی را و چگونه مشاهده کنیم؟

مشاهده سبک ورود آقا پسر به منزل خانم جهت خواستگاری، سبک ورود خانم جهت معارفه، سبک نشستن، سبک نگاه کردن، کجا می نشیند، چگونه چای یا میوه میل می‌کند، مشاهده نحوه لباس پوشیدن، قد، شکل، سایز بدن، رنگ پوست و سبک خداحافظی،  سبک خروج از منزل، آیا حرمت بزرگترها را هنگام ورود و خروج و جای نشستن رعایت می کند؟ دست و پا چلفتی است یا با اعتماد به نفس می آید؟ چگونه صحبت می کند؟ حیاط دارد یا اینکه نگاه و رفتار او بی پرده و دریده است؟ وقتی نشسته است نگاهش پویا و ارزیابی کننده است؟ یا سطحی نگر است؟ آگاه و جدی نگاه می کند یا خجالتی و بی اراده است؟ نگاهش به مادرش و خواهرش و غیره است و تحت تاثیر آنها عمل می کند یا اینکه مستقل است؟ نگاه والدینش، سبک صحبت کردن آنها، نحوه لباس پوشیدن آنها، (مقصود نظم و تمیزی و زیبایی و نه قیمت و فاخر بودن) نحوه معاشرت آنها چگونه است؟

این بحث مشاهده بحث بسیار دقیق و ظریف است که ضروری است در جلسات آموزشی با دقت بیشتری مطرح شود بخش عمده ای از شناخت توسط یک مشاهده دقیق به دست می آید

۲- دومین راه شناخت مردان و زنان قبل از ازدواج، مصاحبه

گفتگو می تواند به گفتگوی اولیه والدین با روش سنتی اما دقیق و همراه با مشاهده‌ سازمان یافته شروع شود و پس از کسب اطلاعات اولیه، گفتگوی دختر و پسر در یک اتاق آرام و امن بدون رفت ‌و آمد انجام شود. «این گفتگو و مصاحبه باید معطوف به شناخت گوهر وجود و ماهیت هرکدام از طرفین باشد و نه طرح سوالات سطحی که ریشه در احساسات فرد دارد.» فهرست ویژگی های انسان سالم، کمک خوبی برای مصاحبه و مشاهده است. در مصاحبه تُن صدا، نوع کلمات، نوع سوالات و محتوای آنها، روش سوال کردن، کمک جدی و اساسی بر شناخت طرفین می کند. به عنوان مثال در جلسه خصوصی که دختر و پسر باهم تنها هستند می تواند اولین سوال این باشد که لطفاً خودتان را بیشتر معرفی کنید یا اینکه قصد شما از ازدواج چیست؟  چه ملاکهای برای شما مهم است؟ آرزوهای شما برای آینده تان چیست؟ چه برنامه ای برای آینده دارید؟ ۱۰ سال آینده، ۲۰ سال آینده، ۵۰ سال آینده می‌خواهید کجا باشید؟ و به چه چیزهایی برسید؟ اساساً نگرش شما به زندگی چیست؟ سوالات بعدی می‌تواند در مورد آداب و رسوم، فرهنگ، روند تحصیل، وضعیت اقتصادی و اجتماعی، دوستان، سایر اعضای خانواده، کیفیت زندگی ساحل از خانواده و سوالات متعدد دیگری باشد.

راههای شناخت مردان و زنان (همسر آینده) در خارج از جلسه رسمی

۳- سومین راه شناخت مردان و زنان قبل از ازدواج، تحقیق

در انتخاب #همسر اگر تحقیق مهمترین روش برای تشخیص ملاک ها و معیارها نباشد، یکی از مهم ترین روش ها برای تشخیص و تایید فرد مناسب است. «تقریباً ۵۰ درصد یک شناخت منطقی از طریق تحقیق به دست می آید.» تجربه های مشاوره نشان داده است که بسیاری از ازدواج هایی که به مخاطره افتاده است، فقط به دلیل تعلل و غفلت از تحقیق در مورد فرد و خانواده او بوده است؛ دلیل این غفلت هم این بوده است که برادرزاده، خواهرزاده، دوستان قدیمی یا همسایه دیرین بوده اند یا اینکه پدر و مادر فرد را می شناسند؛ لذا تحقیق نکرده اند. بنابراین ضروری است که حتی اگر دختر عمو و پسر عموی هم باشند، دختر خاله و پسر خاله هم باشند یا مشابه این موارد حتماً در مورد آنها از محیط تحصیلی، شغلی به خصوص در مورد پسر و نیز همسایگان تحقیق به عمل آید. فردی که از او در مورد پسر، دختر و خانواده آنها تحقیق می شود باید از طریق مشاهده و گفتگو اعتباریابی شود که آیا خود این فرد صالح، صادق و فهیم است یا خیر. کمک گرفتن از یک مشاوره آگاه یا شرکت در یک دوره آموزشی کوتاه مدت و دراز مدت یا مطالعه حداقل یک کتاب غنی، اطلاعات بیشتری در مورد روش تحقیق کردن در اختیار شما می‌گذارد.

۴- چهارمین راه شناخت مردان و زنان قبل از ازدواج، مشاوره

مشاوره به منظور توانمند سازی دختر و پسر قبل از #خواستگاری، هنگام خواستگاری و در مرحله نهایی کمک خوبی برای طرفین جهت تصمیم گیری است. اما اینکه با چه کسی مشاوره کرد خود مسئله مهمی است لذا یک مشاور خوب و توانمند باید ویژگی های زیر را داشته باشد:

ویژگی های یک مشاور یا روانشناس خوب:

علم: تحصیلات حداقل فوق لیسانس #روانشناسی بالینی یا مشاوره از یک مرکز معتبر، ملاک مهمی برای شناخت مشاور است. داشتن پروانه نظام  روانشناسی صلاحیت حرفه ای فرد را تایید میکند.

تجربه: سن #مشاور و تعداد سالهایی که در این زمینه کار کرده است نشان دهنده تجربه مشاور است. در این زمینه از مسئول پذیرش مرکز مشاوره و یا دوستانی که تجربه مشاوره با این فرد را دارند میتوان سوال کرد. حداقل سن برای یک مشاور با تجربه حدود ۳۰ سال است. حداقل ۵ سال فاصله از زمان فارغ التحصیلی هم ملاک خوبی است.

شجاعت: با شجاعت آنچه ضروریست سوال کنند و پاسخ دهد.

رازداری: رازدار طرفین باشد.

بی طرفی: متناسب با جنسیت یا سفارش کسی مشاوره ندهد.

خیرخواهی: با نگاه به آینده آنها و در نظر داشتن خوشبختی آنها ارائه مشاوره کند.

تاهل: شرط تعهد برای مشاور ازدواج یک شرط مهم است. برخی از ملاک های خوب برای مشاور را از طریق رویت پروانه نظام روانشناسی و پروانه مشاوره تخصصی ازدواج یا خانواده می‌توان تایید گرفت. اما در مورد تاهل وی حتماً تحقیق نمایید.

اولین ملاک یک مشاوره خوب، داشتن مدرک تحصیلی حداقل فوق لیسانس روانشناسی بالینی یا فوق لیسانس مشاوره ذکر شد. اولین دلیل این مطلب تایید توانمندی وی برای یاری بخشی و توانمندسازی فرد و خانواده ها برای شناخت ملاک ها است. ثانیاً تایید توانمندی وی  برای بررسی سلامت روانی از طریق مصاحبه تشخیصی و انجام آزمونهای روانشناختی و همچنین تیپ شخصیتی هر یک از زوجین است. ثالثاً برای تایید انطباق «شخصیت» و «کفویت» طرفین است. چه بسا در خانواده خوب و سالم آقا و خانم هر دو خوب حتی با تحصیلات مشابه هستند اما برای ازدواج با هم مناسب نیستند زیرا که انگیزه آنها در زمینه ازدواج و نیاز آنها تناسب لازم را باهم ندارند. بررسی هوش طرفین و ارزیابی هوش هیجانی آنها از مسائلی است که باید توسط یک مشاور آگاه انجام شود.

۵- پنجمین راه شناخت مردان و زنان قبل از ازدواج، آموزش

شرکت در کارگاه‌های آموزشی همسریابی و همسرگزینی یک روش توانمندسازی فرد و خانواده وی برای انتخاب همسر یا همسریابی مناسب و تشکیل یک خانواده پویا و پایدار است، که یک امر ضروری تلقی می گردد. این کارگاه های آموزشی توسط افراد متخصص و یا مراکزی که معتبر هستند و مدرسین دارای تحصیلات روانشناسی یا مشاوره با ویژگی هایی که در روش مشاوره آمده است برگزار می‌شود. در این کارگاه ها به تبیین بیشتر ملاک های انتخاب همسر، آسیب شناسی ازدواج، روش تشخیص ملاک ها، شناخت الگوهای خانواده سالم، شروع و ادامه یک زندگی مشترک (که در این کتاب آمده است) پرداخته می شود. هرگونه هزینه کردن برای شرکت در این دوره های آموزشی و یا مشاوره یک سرمایه گذاری در سلامت عمر، سلامت ازدواج و استحکام نظام #خانواده است.

 

 

گروه کاوش