دانستنی‌ها » ورزشی
کد خبر : 5335
شنبه - ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۲

حقایقی جالب در مورد تناسب اندام و ورزش که نمی‌دانستید

در دنیای تناسب اندام و ورزش حقایق بسیار بیشتری از آنچه که می‌دانید، وجود دارد. دانستن این حقایق می‌تواند انگیزه‌ی لازم برای فعالیت و ورزش را به شما بدهد. در این مطلب با ما همراه شوید تا چند حقیقت جالب در مورد تناسب اندام و ورزش را برای‌تان بگوییم.

حقایقی جالب در مورد تناسب اندام و ورزش که نمی‌دانستید

حقایقی جالب در مورد تناسب اندام و ورزش که نمی‌دانستید

 حقایقی جالب در مورد تناسب اندام و ورزش که نمی‌دانستید | از شما دعوت می‌کنیم این مطلب را دنبال کنید.

در دنیای تناسب اندام و ورزش حقایق بسیار بیشتری از آنچه که می‌دانید، وجود دارد. دانستن این حقایق می‌تواند انگیزه‌ی لازم برای فعالیت و ورزش را به شما بدهد. در این مطلب  با ما همراه شوید تا چند حقیقت جالب در مورد تناسب اندام و ورزش را برای‌تان بگوییم.

دلایل جالبی برای #ورزش کردن

۱- اگر همیشه بی‌حال و کسل هستید، ورزش کردن کمک‌تان خواهد کرد تا از این وضعیت خلاص شوید. ورزش منظم می‌تواند سرحال‌تان کند.
۲- ورزش منظم باعث بهبود کیفیت رابطه‌ی جنسی می‌شود زیرا بادی ایمیج (تصویر بدن) را بهتر کرده، انرژی را افزایش داده، اعتماد بنفس را بالا برده و کیفیت تناسب اندام و ورزش را بهتر می‌کند.
۳- علی‌رغم خیلی از مطالبی که ممکن است خوانده یا شنیده باشید، چیزی تحت عنوان «بهترین زمان برای ورزش کردن» وجود ندارد. چون ثابت شده که بهترین زمان ورزش کردن زمانی است که برای خود شما کاربرد داشته باشد.
۴- ورزش منظم می‌تواند علائم سندرم پیش از قاعدگی (PMS) را تخفیف بدهد.

حقایق جالبی در مورد ورزش‌های هوازی

۱- مسافت‌های طولانی را مکرراً دویدن می‌تواند بدن‌تان را تشویق کند تا وزن اضافی‌اش را حفظ کند!
هر چه طولانی‌تر بدوید بدن‌تان ممکن است در مهارت حفظ وزن اضافی‌اش کارآمدتر شود! بنابراین در نهایت هنگام دویدن کالری کمتری خواهید سوزاند.
۲- وقتی به سن ۵۰ سالگی می‌رسید، تقریباً ۷۵۰۰۰ مایل راه رفته‌اید.
۳- میزان شدت تمرینات خود را می‌توانید اینطور اندازه بگیرید: اگر نتوانید هنگام ورزش بدون اینکه نفس بگیرید چند کلمه حرف بزنید، باید از شدت تمرین خود مقداری کم کنید.
۴- زیاده روی در تمرینات هوازی می‌تواند مانع چربی سوزی شود زیرا بدن شما برای تامین سوخت، عضله را می‌سوزاند.
۵- اگر هنگام دویدن کف پاهای‌تان درد می‌گیرد تعجب نکنید؛ هنگام دویدن، سه تا چهار برابر وزن بدن‌تان فشار به کف پاهای‌تان وارد می‌شود.
۶- رقصیدن یک فرم بسیار عالی و مفرح از ورزش است که می‌تواند آمادگی قلبی و عروقی‌تان را درست مانند سایر ورزش‌های رسمی‌تر بهبود ببخشد.
۷- برخی از عوامل مهمی که می‌توانند تعیین کنند آیا شما پایبند ورزش و تمرین‌تان خواهید ماند یا نه، شامل داشتن ِ حامی، داشتن حس تعهد، تعیین هدف واقع گرایانه و فشار زیادی وارد نکردن به خود می‌شود.


اگر بیشتر از حد توان و آمادگی به خود فشار وارد کنید یا هدف‌های غیر واقعی داشته باشید، زود خسته شده و جا می‌زنید. کلید موفقیت شما فقط پیگیر بودن روند پیشرفت‌تان است؛ مثلاً اینکه بتوانید بدون توقف یک چهارم مایل دویدن را به نیم مایل دویدن بدون توقف برسانید.
۸- دهیدراته شدن (کمبود آب بدن) عملکرد تناسب اندام و ورزش را کاهش می‌دهد. حتماً حین ورزش و تمرین آب بنوشید.
۹- تصویر سازی ذهنی کمک‌تان می‌کند تمرینات خود را بهتر کنید. پیش از اینکه تمرین را واقعاً شروع کنید، خودتان را در حال تکمیل آن تصور کنید. با این کار خواهید توانست آن تمرین را با شدت و کارآمدی بیشتر انجام دهید.
۱۰- با معده‌ی خالی ورزش نکنید. اگر حین تمرین انرژی‌تان ته بکشد، بدن‌تان شروع خواهد کرد به سوزاندن بافت عضله، نه چربی‌های ذخیره شده.

حقایق جالبی در مورد تمرینات قدرتی

۱- شما می‌توانید با صرف زمان بیشتری برای قسمت اکسنتریک (منفی) تمرینات بدنسازی‌تان، قدرت خود را سریع‌تر افزایش بدهید. بخش اکسنتریک زمان‌هایی هستند که عضلات شما به جای اینکه کوتاه شوند، کشیده می‌شوند، مثلاً وقتی که در اسکوات پایین می‌روید.


۲- برای تسریع چربی سوزی، تمرینات قدرتی را به تمرینات هوازی‌تان اضافه کنید. تمرین هوازی به تنهایی می‌تواند بافت عضله را بسوزاند و شما برای چربی سوزی، حتی در زمان استراحت، به بافت عضلانی نیاز دارید.
۳- افرادی که تمرینات کراس فیت را با طیف متنوعی از تمرین‌ها انجام می‌دهند، نسبت به آن‌هایی که فقط یک یا دو نوع ورزش را انجام می‌دهند، فیتنس بهتری داشته و کمتر در معرض آسیب هستند.

حقایق جالبی در مورد بدن‌تان

۱- هر ساعت چقدر هوا تنفس می‌کنید؟ شما در زمان استراحت در هر دقیقه حدود ۲.۱ تا ۳.۱۷ گالن هوا تنفس می‌کنید که معادل ۱۲۶ تا ۱۹۰ گالن در ساعت است. اگر در حال ورزش باشید این مقدار می‌تواند برای یک فرد معمولی تا ۲۳۷۷.۸ گالن در ساعت افزایش پیدا کند.
۲- سختکوش‌ترین عضله‌ی بدن شما کدام است؟ قلب شما. قلب تقریباً ۱۰۰۰۰۰ بار در روز می‌تپد. یعنی تنها در ۱۰ روز، یک میلیون تپش! اگر روزانه تمرینات شدید ورزشی انجام دهید، سریع‌تر به این یک میلیون تپش خواهید رسید.
۳- عضله‌ای در بدن شما که می‌تواند با بیشترین نیرو کشیده شود، عضله‌ی سولئوس یا نعلی است؛ عضله‌ای در ساق پای‌تان که به شما کمک می‌کند بایستید و راه بروید.
۴- عضله‌ای در بدن شما که می‌تواند بیشترین قدرت را تولید کند، عضله‌ی فک‌تان است! رکورد ثبت شده برای قدرت فک انسان، ۹۷۵ پوند به مدت ۲ ثانیه است.
۵- قلب شما روزانه تقریباً ۲۰۰۰ گالن خون پمپاژ می‌کند.
۶- مغز و قلب شما هر دو تقریباً ۷۳ درصد آب هستند.
۷- بدن شما تقریباً ۶۵۰ عضله‌ی اسکلتی دارد که البته عضلات قلب و عضلات صاف در این شمارش محسوب نمی‌شوند.
۸- خون در بدن شما با سرعت زیادی می‌چرخد. زمانی که طول می‌کشد تا تمام خون شما در سراسر بدن‌تان را یک دور بزند فقط یک دقیقه است.
۹- کوچک‌ترین عضله در بدن شما عضله‌ی استاپدیوس یا رکابی است که به سختی بیشتر از یک میلیمتر می‌‌شود. این عضله استخوان رکابی گوش‌تان را تثبیت می‌کند و مانع نوسانات شدید ناشی از صداهای بسیار بلند می‌شود.
با استفاده از حقایق جالب #تناسب اندام و ورزش می‌توانید سطح تمرینات خود را بالا ببرید و بدن‌تان را بهتر بشناسید تا بهترین راه خاص خودتان را برای سلامتی و اندامی بهتر در زندگی در پیش بگیرید.

 

سایت علم و ورزش