سلامت » ورزشی
کد خبر : 5215
شنبه - ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۹

آیا انداختن پاها روی هم هنگام نشستن ضرر دارد؟

بسیاری از مردم براین باور هستند که این شیوه برای نشستن یعنی انداختن پاها روی هم مناسب نیست. نشستن به صورت کراس لگ به مدت طولانی منجر به ایجاد عوارضی مانند، واریس عروق در پا، مشکلات وضع حمل در زنان باردار به هنگام تولد نوزاد و افزایش فشار خون می‌گردد.

آیا انداختن پاها روی هم هنگام نشستن ضرر دارد؟

آیا انداختن پاها روی هم هنگام نشستن ضرر دارد؟

آیا انداختن پاها روی هم هنگام نشستن ضرر دارد؟ | از شما دعوت می‌کنیم این مطلب را دنبال کنید.

دوست دارید به چه شکلی در دفتر کار خود روی صندلی، پشت میز خود بنشینید؟ پشت میز شام چطور؟ در اتوبوس؟ احتمالاً برای هر کسی راحت‌ترین شیوه‌ی نشستن انداختن پاها روی هم است. مطمئناً به نوبت پاها دچار کرختی و بی‌حسی می‌شوند، اما این‌کار بسیار شیوه‌ی راحتی برای نشستن است و معمولاً در اکثر افراد متداول و کارگشا است.
اما آیا این راحتی به قیمت آسیب به بدن ماست؟ این سوالی است که بسیاری از محققان به دنبال پاسخ به آن هستند.
بسیاری از مردم براین باور هستند که این شیوه برای نشستن یعنی انداختن پاها روی هم مناسب نیست. نشستن به صورت کراس لگ به مدت طولانی منجر به ایجاد عوارضی مانند، واریس عروق در پا، مشکلات وضع حمل در زنان باردار به هنگام تولد نوزاد  و افزایش فشار خون می‌گردد. تا پایان مطلب با ما همراه باشید تا به صحت این گفته‌ها پی ببرید.

دوران #بارداری

در دوران حاملگی، بدن از لحاظ ساختاری دستخوش تغییرات جدی و متعددی خواهد شد. با بزرگتر شدن سایز رحم و کشیده شدن آن به جلو، محل مرکز ثقل‌تان نیز همراه با آن به سمت جلو تغییر مکان می‌دهد.
حتی ممکن است خود را در حالتی مانند راه‌رفتن، ایستادن و یا نشستن بیابید که با زمانی که همیشه همان کارها را انجام می‌دادید، کاملاً متفاوت است. هنگامی که احتمالاً وضعیت بدنی خود را در حالتی قرار می‌دهید که برای‌تان راحت‌تر است، طوری بشینید که احساس راحتی کنید، هیچ‌کدام از این اعمال به شما یا به فرزند‌تان آسیب نمی‌رساند، این موارد شامل نشستن به طرز کراس لگ هم می‌شود.
منظور این است که در دوران بارداری، کشیدگی #عضلات، کمردرد، کرامپ‌های عضلانی و وقوع سایر موارد طبیعی است. وقتی به شکل کراس لگ می‌نشینند، هیچ آسیبی شما و فرزندتان را تهدید نخواهد نمود، امکان دارد سبب ورم مچ‌پا یا کرامپ در نواحی پاها شود. ا
گر احساس گرفتگی در عضلات پاها و یا ورمی در مچ‌پا مشاهده کردید، بر روی زمین بشینید و پاهای خود را دراز کنید و یا روی همان صندلی که نشسته‌اید پاهایتان بلند کنید و بر روی صندلی دیگر، روبه روی خود به صورت کشیده و راحت قرار دهید.

#فشار خون بالا

هر بار که برای تست خون به آزمایشگاه یا کلینیک مراجعه می‌کنید و میزان فشار خون خود را آزمایش می‌کنید، از شما درخواست می‌شود تا پاهای خود را بصورت راحت روی زمین قرار دهید به طوریکه هر دو کف‌پاها با زمین در تماس باشند.
این کار به علت عدم افزایش فشار خون موقتی در اثر نشستن به شکل کراس لگ است. مطالعه منتشر شده در مجله کلینیک پرستاری به بررسی این موضوع پرداخته است که در آن مشخصاً رابطه‌ی بین افزایش میزان فشار خون و نشستن به صورت انداختن پاها روی هم اشاره کرده است.
زمانی که یک پا بر روی زانوی پای دیگر گذاشته می‌شود، افزایش موقتی در میزان فشار خون پدید می‌آید اما گذاشتن مچ یک پا بر روی مچ پای دیگر سبب افزایش فشار خون نخواهد شد.
تحقیقات دیگری در مجله‌ی هایپرتنشن انجام شده که اندکی افزایش فشار خون را در هنگامی که مراجعین و شرکت‌کنندگان در آزمایش نشستن به صورت انداختن پاها روی هم را انجام دادند، تشخیص داده است و نتایج آن را در این مجله منتشر کرده‌اند.
با این وجود و با انجام شدن تمام این تحقیقات و گفته‌ها این افزایش موقتی است. اما اگر از قبل و یا بطور مادرزادی دچار پرفشار خونی هستید، از نشستن به مدت طولانی در این وضعیت خودداری کنید تا در همه حال سلامت خود را حفظ کنید.

#واریس در عروق پا

برای سال‌ها شایعاتی‌ در میان مردم مبنی بر نشستن به صورت انداختن پاها روی هم بطوریکه یک پا بر روی زانوی پای دیگر قرار داشته باشد سبب ایجاد واریس در عروق پا می‌شود، رواج داشت. این موضوع افسانه‌ای بیشتر نیست.
واریس، عروق ورم کرده، در ناحیه‌ای از پا به شکل درهم پیچیده و عمودی به شکل رگه‌هایی از عروق کوچک مویرگ مانند هستند. این عروق به رنگ‌های، آبی، قرمز پررنگ، گاهی هم بنفش پررنگ هستند.
آن‌ها معمولاً در پشت ساق‌ها، کنار داخلی پا در نزدیکی مچ‌پا و پشت زانو‌ها ظاهر می‌شوند. هر کسی می‌تواند به واریس مبتلا شود اما بیشتر در افراد مسن و زنان باردار دیده می‌شود، شاید علت اصلی آن ایستادن زیاد و فشار وزن بدن بر روی پاها باشد.
عروق گرفتار به واریس به علت اختلالات بوجود آمده در دریچه‌های عروق پاهای شما شکل می‌گیرند، این دریچه‌ها با قدرت بسیار زیاد(با ‌فشار) خون را به سمت قلب به طرف خلاف جاذبه زمین پمپ می‌کند. همچنان که خون به سمت بالا حرکت می‌کند، دریچه‌ها نیز به شکل یک طرفه باز و بسته می‌شوند، تا از بازگشت خون جلوگیری کنند.
با این حال، هنگامی که این دریچه‌ها تضعیف می‌شوند یا آسیب می‌بینند، نیروی جاذبه خون را به سمت پایین می‌کشد. این پدیده به عنوان نارسایی وریدی شناخته می‌شود. وقتی که خون بازمی‌گردد، رگ‌ها به واریس مبتلا می‌شوند، عروق سیاهرگی بر روی یکدیگر می‌افتند، جمع می‌شوند و تورم ایجاد می‌شود.
در هر دو حالت ایستاده و نشسته برای مدت زمان بسیار طولانی امکان افزایش خطر ابتلا به واریس وجود دارد، اما هیچ شواهدی مبنی بر نشستن به شکل انداختن پاها روی هم و ایجاد واریس وجود ندارد. اگر نگران افزایش ورید‌های مبتلا به واریس هستید، سعی کنید موقعیت پاها را به‌طور مداوم در طول روز تغییر دهید.

خارج شدن وضعیت بدن از حالت طبیعی

در حالی که بسیاری از بحث‌هایی که در مورد نشستن به صورت کراس لگ یا گذاشتن ضربدری پاها بر روی یکدیگر می‌شود و بسیاری از حرف‌هایی که تاکنون شنیده‌اید شایعه‌ای بیش نیستند، اما از یک مورد نمی‌توان صرف نظر کرد و آن را رد نمود، خارج‌شدن بدن از وضعیت طبیعی خود است.
نشستن به مدت زیاد به حالت ضربدری کراس لگ (گذاشتن یک پا بر روی زانوی پای دیگر) سبب چرخش و تیلت لگن می‌شود. این تغییر در ساختار لگن سبب درد در قسمت پایین کمر می‌شود. این مسئله می‌تواند خود سبب بروز ناهماهنگی و عدم توازن در ستون فقرات شما در بلند-مدت شود.
وقتی که اندامی نامتناسبی دارید، عضلات‌تان در تلاش هستند تا این عدم توازن را جبران کنند. به این معنا که عضلات باید نیرویی مضاعف بر آنچه که لازم است منقبض شوند و یا شدیدتر کار کنند. که این خود علت بسیاری از دردها و خشکی‌ها در عضلات است. اما هنوز هم این عبارات به معنای این نیست که هرگز به شکل کراس لگ بر روی صندلی نشینید.

خلاصه

نشستن کراس لگ (پاهای ضربدری به صورتی که یک پا بر روی زانوی پای دیگر باشد) مسئله‌ی فوری پزشکی ایجاد نمی‌کند. اگرچه این حالت می‌تواند موجب افزایش موقت فشار خون و تغییر ساختار به شکل وضعیت بد بدنی شود.
برای حفظ سلامتی در حد مطلوب، سعی کنید در طول یک مدت زمان طولانی از نشستن در هر نوع وضعیتی اجتناب کنید، چه کراس لگ ویا وضعیت‌های دیگر بدنی. محققان می‌گویند وضعیت بدنی خود را هر دوساعت یک بار تغییر دهید. همچنین انجام کشش‌ها و نرمش‌های فعال می‌تواند موثر باشد. یکنواختی خطر جدی در برابر حفظ سلامتی است.
 

سایت علم و ورزش