روانشناسی » عشق » مواد مخدر
کد خبر : 4987
یکشنبه - ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۷

اعتیادآورترین مواد کدام‌ها هستند؟

بیایید ببینیم پژوهش‌ها چه نظری در مورد اعتیادآورترین چیزها دارند. من در ادامه ۷ چیزی که بین همه مواد اعتیادآورترین بحساب می‌آیند را لیست کرده‌ام.

بیایید نگاهی به آنها بیندازیم زیرا مطمئنم شما را متعجب خواهند ساخت.

اعتیادآورترین مواد کدام‌ها هستند؟

اعتیادآورترین مواد کدامها هستند؟

اعتیادآورترین مواد مخدر | از شما دعوت می‌کنیم این مطلب را دنبال کنید.

#اعتیاد اعتیاد است و ترک چیزی که به آن معتاد هستیم سخت است. اما از بین چیزهای اعتیادآور بعضی‌ها اعتیادآورتر هستند یعنی وابستگی فرد به آنها بیشتر و ترک کردنشان سخت‌تر است.

همه ما این مسئله را قبول داریم اما شاید در بحث بر سر اینکه چه چیزهایی اعتیادآورتر از بقیه هستند و اعتیادآورترین ماده چیست با هم توافق نداشته باشیم.

پس بیایید ببینیم پژوهش‌ها چه نظری در مورد اعتیادآورترین چیزها دارند. من در ادامه ۷ چیزی که بین همه مواد اعتیادآورترین بحساب می‌آیند را لیست کرده‌ام.

بیایید نگاهی به آنها بیندازیم زیرا مطمئنم شما را متعجب خواهند ساخت.

۷-کوکائین

شاید دیدن نام #کوکائین در رتبه هفتم اعتیاداورترین چیزها برایتان عجیب باشد. همینطور هم هست اما باید دانست هرچند کوکائین بشدت اعتیادزاست اما از آنجائیکه اساسا سبک مصرف آن اپیزودیک است در این رتبه قرار گرفته. سبک مصرف اپیزودیک یعنی مصرف آن دائمی نیست و به موقعیت‌های خاصی در زندگی باز می‌گردد مثلا هنگامی که افراد در شرایط بد اقتصادی گیر کرده باشند و یا جوانان در مواقع خوشی و میهمانی‌ها.

پژوهش‌های طولانی‌مدت رولاند سیگل بر روی مصرف‌کنندگان دائمی کوکائین نشان می‌دهد بیشتر آنها در دراز مدت مصرف خود را کنترل می‌کنند یا آن را ترک می‌کنند. همچنین پژوهش‌های پاتریشیا اریکسون و همکارانش نشان می‌دهند کمتر از ۱۰ درصد مصرف‌کنندگان کوکائین تا انتهای عمر به مصرف کوکائین ادامه می‌دهند. دلیل عمده ترک این ماده گران بودن و تخریب زیادی است که انجام می‌دهد لذا بیشتر افراد از آنجائیکه دیگر پولی برای خرید کوکائین ندارند آن را ترک می‌کنند.

۶-الکل

الکلیسم یکی از اعتیاد‌هایی است که در مورد آن زیاد صحبت شده. انجمن الکلی‌های گمنام (‌AA) ادعا می‌کند الکلیسم یکی از اعتیادهایی است که نمی‌توان بدون برنامه‌های درمانی آن را ترک کرد (مثلا خودمان تصمیم بگیریم با اراده آن را ترک کنیم) ولی پژوهش‌ها چیز دیگری نشان می‌دهند. پژوهش‌های مرکز ملی سلامت ایالات متحده (NESARC) در پژوهش‌های خود به این نتیجه رسیده که حدود یک چهارم الکلی‌ها بدون هیچ برنامه درمانی آن را ترک می‌کنند. شاید از نظرتان الکل خیلی اعتیادآور بنظر نرسد اما از آنجائیکه از آندسته موادی است که همه جا و بوفور یافت می‌شود ترک آن سخت‌تر از کوکائین است.

۵-والیوم

بطور عمومی ترک داروهای آرامبخش که اغلب برای دوره‌های طولانی مورد استفاده قرار می‌گیرند بسیار مشکل است. این خصیصه در تمام این نوع داروها از جمله مسکن‌ها، قرص‌های خواب، باربیتورات‌ها و آرامبخش‌ها وجود دارد.

اینکه کتابهای ترک آرامبخش‌ها همواره جزو کتابهای پرفروش ایالات متحده بوده بخوبی نشان می‌دهد ترک آن چقدر سخت است. کتابهایی نظیر I’m Dancing as Fast as I Can نوشته باربارا گوردون و The Times of My Life نوشته نوشته بتی فورد از جمله این کتابها هستند. جیم جنسن یکی از محققین و نویسندگان مشهور در این زمینه می‌گوید:

نشانه‌های ترک والیوم خیلی زود خود را بشکل ناتوانی در بخواب رفتن، #افسردگی و بیقراری نشان می‌دهد و معمولا به بیش از دو ماه زمان نیاز است که فرد دوباره بتواند بصورت عادی بخوابد و بشاش باشد و این زمان آنقدر طولانی هست که افراد از خیر آن بگذرند و بهمین خاطر است که آمریکائیها بنظر عاشق والیوم هستند.

۴-هروئین

#هروئین پادشاه مواد مخدر است و دلیل آن نیز ساده است؛ چون هروئین اعتیادآورترین ماده مخدر است. هروئین قدرتمند است. در دنیا عده کمی هستند که توانسته باشند هروئین را ترک کنند زیرا خیلی‌ها قبل از اینکه بخواهند به مرحله بیزاری برسند از دنیا می‌روند. در ضمن هروئین استعداد زیادی برای اعتیادزایی دارد و مدت زمان کوتاهی مصرف نیز فرد را به آن معتاد می‌کند.

۳-سیگار

ترک کردن سیگار از ترک کردن الکل و حتی کوکائین هم سخت‌تر است. خیلی از افرادی که توانسته‌اند کوکائین و حتی هروئین را ترک کنند نتوانسته‌اند سیگار را ترک کنند. البته این به معنای این نیست که سیگار غیرقابل ترک است زیرا تنها در آمریکا حدود ۴۰ میلیون نفر سیگاری سابق وجود دارند (کسانی که سیگار را ترک کرده‌اند). چرا ترک سیگار بسیار سخت است؟ ترک سیگار نه بعلت وابستگی جسمانی بلکه بخاطر عوامل دیگری سخت است. از جمله این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

-سهل‌الوصول بودن.

-پذیرش اجتماعی که نسبت به سیگار وجود دارد.

-قابل حمل و مصرف بودن در همه جا (بعکس سایر مواد اعتیادزای دیگر).

-و از همه مهمتر نبود انگیزه برای ترک.

نبود انگیزه برای ترک یکی از مهمترین عوامل ترک نکردن سیگار است؛ از آنجائیکه سیگار به نسبت سایر مواد اعتیادزا آسیب آهسته‌تری وارد می‌کند، همچنین  جامعه به یک فرد سیگاری انگ بخصوصی نمی‌چسباند و همچنین مصرف سیگار کارکردهای اساسی فرد را مختل نمی‌کند (برخلاف موادی مانند هروئین یا کوکائین) خیلی از افراد از خود می‌پرسند؛ اصلا چرا باید آن را ترک کنم؟! و اینگونه است که ترک سیگار سخت است، حتی سخت‌تر از هروئین!

۲-چیپس!

شاید دیدن چیپس سیب زمینی در قسمت‌های بالایی این لیست برایتان عجیب باشد. یکی از خوراکی‌های مضری که افراد چاق حتی در معرض خطر بیماری‌های قلبی نمی‌توانند از آن صرفنظر کنند چیپس سیب زمینی است. برنامه‌های سلامت در طی ۵۰ سال اخیر توانسته مصرف بسیاری از فست‌فودها را کاهش دهد اما تنها ماده غذایی که در این سالها مصرفش نه تنها کاهش نیافته بلکه رشد هم داشته است و پژوهشگران تا به امروز در یافتن راهی برای کاهش مصرف آن ناکام بوده‌اند چیپس سیب زمین است. اما چیزی که پذیرش چیپس بعنوان یکی از اعتیادآورترین چیزها را سخت می‌کند اینست که همچون مواد مخدر بدنام نیست لذا اعتیاد به آن نوعی اعتیاد خاموش است تاجاییکه خیلی از معتادان به چیپس سیب زمین حتی خودشان هم از اعتیاد خود خبر ندارند و تنها فکر می‌کنند آن را زیادی دوست دارند! اما این مسئله تاثیری در اعتیاد آور بودن این ماده ندارد.  

لذا باتوجه به این مسائل پژوهشگران از یافتن درمانی برای اعتیاد به چیپس ناامید شده و در پی یافتن راهی برای کم کردن مضرات این ماده غذایی هستند.

۱-عشق

و اما اعتیادآورترین ماده یعنی عشق. ثابت شده که عشق سخت‌تر از هر چیز دیگری ترک می‌شود و جالب است بدانید که کشته‌های عشق (قتل‌های ناشی از رقابت‌های عشقی و خودکشی‌های ناشی از شکست عشقی) بسیار بیشتر از هر اعتیاد دیگری است. البته اجازه دهید اعتیاد به عشق را برایتان توصیف کنم. فکر کنید عاشق یک فرد شده‌اید (عشق واقعی نه هوس) و ناگهان لازم شود به هر دلیلی او را رها کنید. این یعنی ترک کردن عشق. عشق این قدرت را دارد که هر معتادی را پاک کند و هر فرد سالمی را معتاد کند و با اینکه همه ما بارها داستانهایی درباره  فنا شدن در راه عشق شندیده‌ایم ولی باز هم هیچکداممان دست از آن برنمی‌داریم. در انتها دوست دارم بگویم؛ تنها اعتیادی که باید جمله “من نمی‌تونم بدون اون زندگی کنم” را درباره آن واقعا باور کرد #عشق است.


اعتیادآورتریننویسنده: دکتر استانتون پیلی
نویسنده و روانشناس
منبع: PSYCHOLOGY TODAY
مترجم: حمید ابراهیمی زاده

 

روان نویس