جنسی » روانشناسی » زنان » همسرداری
کد خبر : 4986
یکشنبه - ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۴

۱۱ دلیل به ارگاسم نرسیدن زنان

من از همسرم می‌خوام که منو به ارگاسم برسونه. بنظرم همه زنها باید اینو از همسرشون بخوان. من دوستایی دارم که تابحال توی عمرشون حتی یکبار هم به ارگاسم نرسیدن ، باور می‌کنید؟ در تمام عمر! وای خدا … این خیلی دیوونه کنندس … !

۱۱ دلیل به ارگاسم نرسیدن زنان

۱۱ دلیل به ارگاسم نرسیدن زنان

دلایل به ارگاسم نرسیدن زنان | از شما دعوت می‌کنیم این مطلب را دنبال کنید.

من از همسرم می‌خوام که منو به ارگاسم برسونه. بنظرم همه زنها باید اینو از همسرشون بخوان. من دوستایی دارم که تابحال توی عمرشون حتی یکبار هم به ارگاسم نرسیدن ، باور می‌کنید؟ در تمام عمر! وای خدا … این خیلی دیوونه کنندس … !

  نیکی میناژ ؛ خوانند و بازیگر آمریکایی

هرچند نقل‌قول کردن از یک بازیگر یا خواننده خیلی کار رایجی نیست چون معمولا این قشر آن غنای فکری لازم را ندارند که بشود حرفی از آنها نقل‌قول کرد ولی استثنائا اینبار حرف نیکی میناژ درست است. رولاند و همکارانش طی پژوهشی که اخیرا نتایج آن را منتشر ساختند، دریافتند؛ ۱۰ تا ۴۰ درصد زنان متاهل هرگز در رابطه زناشویی‌شان به ارگاسم نرسیده‌اند و این واقعا دیوانه‌کننده است!

به ارگاسم رسیدن به عوامل زیادی ربط دارد؛ سن، وضعیت هورمونی، تجارب #جنسی گذشته، تحریکات فیزیکی، سلامت عمومی بدن، نحوه تحریک و نوع فعالیت جنسی (رابطه زناشویی، #خودارضایی و …) و اینکه رابطه جنسی یک رابطه کوتاه‌مدت است (همچون رابطه‌ای که روسپی‌ها برقرار می‌کنند) یا یک رابطه متعهدانه (مانند رابطه زن و شوهران).

هرچند بیشتر #زنان می‌توانند با خودارضایی (ور رفتن با خود) به ارگاسم برسند ولی پژوهش‌ها نشان می‌دهند بیش از ۵۰% زنان بوسیله دخول جنسی تنها، به ارگاسم نمی‌رسند، حتی با تحریکات اضافی همسر.

چرا زنان به #ارگاسم نمی‌رسند؟

برای این مسئله دلایل متعددی وجود دارد اما رایجترین دلایل آن عبارتند از افول میل جنسی، احساس درد در هنگام مقاربت، دیر برانگیخته شدن و دلایل روانی همچون #اضطراب و استرس پس از حادثه (معمولا پس از رویدادن یک اتفاق ناگوار فرد مدتی در شوک و استرس بسر می‌برد).

رولاند و همکاران برای اینکه درک بهتری از این موضوع بدست بیاورند از ۹۱۳ زن بالای ۱۸ سال که مشکل به ارگاسم نرسیدن داشتند، خواستند که دلیل این موضوع را از نظر خودشان بگویند.

من این دلایل را به ترتیب از شایعترین به کم‌اهمیت‌ترین یادداشت کرده‌ام بیایید نگاهی به آنها بیندازیم:

  • -۵۸% زنان استرس و اضطراب را دلیل به ارگاسم نرسیدنشان عنوان کردند.
  • -۴۸% فقدان برانگیختگی یا تحریک کافی را دلیل به ارگاسم نرسیدنشان عنوان کردند.
  • -۴۰% بطرز عجیبی “وقت کافی نداشتن” را دلیل به ارگاسم نرسیدنشان معرفی کرده‌اند (مثلا  عجله در مقاربت از ترس بیدار شدن بچه‌ها یا مشغله زیاد).
  • -۲۸% این زنان ناخشنودی که از “تصویر بدنشان” داشتند را دلیل به ارگاسم نرسیدن عنوان کردند (مثلا از نظر خودشان خیلی بی‌ریخت یا چاق بودند و اشتغال ذهنی و شرم از این مسئله در طول رابطه جنسی باعث می‌شد به ارگاسم نرسند).
  • -۲۵% عنوان کردند درد یا خشونتی که شریک جنسی‌شان وارد می‌کند علت به ارگاسم نرسیدن آنهاست.
  • -۲۴% عنوان کردند که واژنشان به اندازه کافی خیس نمی‌شود و همین مسئله به ارگاسم رسیدن را برایشان مشکل می‌کند.
  • -۱۷% عنوان کردند داروهایی که مصرف می‌کنند باعث به ارگاسم نرسیدن آنها می‌شود.
  • -۱۰% هم دلایل پراکنده دیگری را عنوان کردند.

این درصدها با احتساب چندعلتی بودن ” نرسیدن به ارگاسم ” محاسبه شده‌اند یعنی بیشتر این زنان تنها یکدلیل را بعنوان علت معرفی نکرده‌اند (وگرنه جمع این درصدها ۲۵۰% می‌شود!).

درمان

۱-خوشبختانه ۹۹% راه حل این علل به ارگاسم نرسیدن در فهمیدن خود این علل است بعبارتی مهم اینست که شما علت را دریابید و هنگامی که علت را دریافتید، راهکار برطرف کردن آن بسیار ساده است (ولی به ارگاسم رسیدن دلایل دیگری نیز می‌تواند داشته باشد که راه حل آن نیاز به مداخله متخصصان دارد مثلا زودانزالی یا اختلال نعوض همسر، گشادی #واژن یا عدم علاقه عاطفی به همسر که خوشبختانه این مسائل جزو آن ۱۰% پراکنده هستند و تعدادشان معدود است)

۲-بعضی از این موارد با هم در ارتباطند مثلا “عدم برانگیختگی” با میزان استرس و اضطراب، نداشتن وقت کافی، خیس نشدن واژن و درد و خشونت در طی مقاربت در ارتباط است. همچنین زنانی که از تصویر بدنشان رضایت نداشتند، اضطراب و استرس بیشتری نشان دادند. همچنین خیس نشدن واژن بطرز عجیبی وابستگی شدیدی به وقت کافی نداشتن داشت یعنی می‌توان با برطرف کردن “علت زیربنایی” همه این موارد را برطرف کرد.

با در نظر گرفتن این دونکته یافتن راه حل بسیار ساده است و نیاز به مداخلات پزشکی یا روان‌شناختی ندارد و خود افراد می‌توانند با خلاقیت خود این مسئله را برطرف کنند مثلا؛

-تر نشدن واژن را می‌توان با ملاعبه بیشتر قبل از سکس، استفاده از روان‌کننده‌ها یا حتی با آب دهان (!!!) برطرف کرد.

-همچنین استرس که شایعترین علت نرسیدن به ارگاسم است را می‌توان با تغییر سبک زندگی و برنامه‌ریزی از بین برد (از اینجا می‌توانید در این مورد مطالعه کنید). همچنین اضطراب را نیز می‌توان با کمک گرفتن از مشاوره یا راهکارهای آموزشی کاهش اضطراب از بین برد. برای وقت کافی نداشتن نیز می توان به همین روش برنامه‌ریزی متوسل شد.

-عدم تحریک کافی را می‌توان با تحریک دستی یا زبانی “کلیتوریس” و “نقطه جی (G-spot)” یا حتی استفاده از ویبراتور (مترجم: در ایران موجود است و می‌توانید از داروخانه‌های معتبر با قیمتی ارزان آن را تهیه کنید) قبل از شروع رابطه توسط خود فرد یا همسرش برطرف کرد.

-لازم به ذکر نیست که در مورد خشونت شریک جنسی نیز می توان با او صحبت کرد.


به ارگاسم نرسیدننویسنده: دکتر برنت هیلاری برنر
روانپزشک
منبع: PSYCHOLOGY TODAY
مترجم: حمید ابراهیمی زاده

 

 

روان نویس