پزشکی » روانشناسی
کد خبر : 4866
چهارشنبه - ۶ تیر ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۰

حاملگی در سنین بالا بد است؟ چه کسی گفته!

این روزها حاملگی در ۴۰ سالگی مثل حاملگی در ۲۰ سالگی می‌ماند!

حاملگی در سنین بالا بد است؟ چه کسی گفته!

حاملگی در سنین بالا بد است؟ چه کسی گفته!

حاملگی در سنین بالا بد است؟ چه کسی گفته! | از شما دعوت می‌کنیم این مطلب را دنبال کنید.

این روزها #حاملگی در ۴۰ سالگی مثل حاملگی در ۲۰ سالگی می‌ماند!
یادم هست چند سال پیش وقتی در یکی از مقالاتم این جمله را گفته بودم، سیلی از انتقادات بسویم روانه شد و البته تعدادی زن میانسال هم که اشتیاق نشان دادند از شدت نگرانی از عواقب آن عطایش را به لقایش بخشیدند.
حال اگر بشما بگویم زنان زیادی این روزها بعد از ۵۰ سالگی باردار می‌شوند چه می گویید؟!
قبل از اینکه نظرتان را بگویید، توجهتان را به مقاله‌ای که لیزا میلر – روزنامه‌نگار- در این باره در روزنامه نیویورک‌تایمز به چاپ رسانده جلب می کنم. عنوان این مقاله این است: دو زن در هندوستان در سن ۷۰ سالگی باردار شده‌اند!
وقتی عنوان این مقاله را دیدم بیاد این جمله معروف افتادم که “سن فقط یک عدد است” و لبخندی بر لبانم نشست.
حقیقت اینست که در سالهای اخیر، نرخ زنانی که بعد از ۵۰ سالگی باردار می‌شوند ۳۷۵% رشد داشته است. بر اساس آمارهای سال ۲۰۰۸ شهر نیویورک؛ ۵۴۱ کودک از ۸۰۰۰ کودک متولد شده در این شهر، از #زنان بالای ۴۵ سال متولد شده‌اند. البته از لحاظ فیزیولوژیکی، حاملگی در این سنین (یائسگی) امکانپذیر نیست ولی با پیشرفت‌های جدید در زمینه پزشکی و البته وجود امکاناتی از قبلی ” تخمک اهدایی ” یا ” تخمک و جنین یخ زده ” این امکان فراهم شده است (مترجم: در برخی کشورهای غربی این امکان وجود دارد که زنان در سن ۲۰ یا ۳۰ سالگی تخمک‌هایشان را به بانک تخمک بسپارند تا آنها را برای سنین بالاتر نگهداری کنند، البته نمی‌دانم در کشور ما چنین امکانی وجود دارد یا خیر). سپس با تزریق هورمون‌های لازم، مادر از حالت یائسگی خارج شده و حاملگی بوسیله متخصصان صورت می گیرد و در طول دوره حاملگی نیز، سلامت مادر و جنین دائما رصد می‌شود.
ممکن است برایتان این سوال پیش بیاید” زنی که در جوانی توان حاملگی داشته و به میل خودش حامله نشده، چه نیازی دارد بعد از حاملگی باردار شود؟”
پاسخهای زیادی برای این سوال وجود دارد؛ حقیقت اینست که ارزشهای انسان در طول زمان تغییر می کند. بسیاری از زنان مجرد، وقتی بازنشسته می شوند به فکر این مسئله می افتد زیرا قبل از آن بدلیل مشغله‌شان تنهایی را درک نمی‌کنند. گذشته از این، بسیاری زنان در طول دوره جوانی فرصت حامله شدن را ندارند یا تعصبات فمینیستی‌شان آنها را از حاملگی برحذر می‌دارد اما وقتی سنشان می‌گذرد نظرشان عوض می شود. لذا این امکانی که دانش برای بشر بوجود آورده خبر امیدوار کننده‌ایست.
حال اجازه دهید کمی به ویژگی های اینگونه حاملگی ها بپردازیم که ممکن است نظرتان را عوض کند:
-از آنجائیکه بسیاری از این نوع حاملگی ها بوسیله تخمک های یخ زده یا تخمک های اهدایی صورت می پذیرد امکان وجود #سندرم داون (منگلیسم) بسیار پایین است. وقتی زنان بطور طبیعی در ۴۵ سالگی و بالاتر حامله می‌شوند، احتمال وجود سندرم داون بالا است اما تخمک های یخ زده مربوط به سنین ۲۰ تا ۳۰ سالگی همان فرد هستند و لذا این احتمال برای آنها بسیار پایینتر است.
-آمارها نشان می‌دهد که زنان مسن پاسخ بهتری به IVF (لقاح مصنوعی) نشان می‌دهند و سطح استرس شان با مادران ۳۰ و ۴۰ ساله برابر است.
-از آنجائیکه بسیاری از زنان علی‌رغم میل باطنی‌شان بچه‌دار نمی‌شوند (پدر و مادر پیری دارند که باید از آنها مراقبت کنند، مشغله زیادی دارند، سرپرست خانوار هستند و …) این امکان، امید را به زندگی آنان برخواهد گرداند.
-مادران و بطور کلی والدین مسن از آنجائیکه جاافتاده‌تر هستند می‌توانند امکانات مناسبتری برای فرزندانشان مهیا کنند (به نسبت والدین جوان).
-مادران مسنتر اکثرا در سنین بازنشستگی هستند لذا زمان بیشتری برای سپری کردن با فرزندشان دارند در نتیجه از نظر روانی فرزند بهتری تربیت می‌کنند.
-مادران مسن بیشتر عمر می‌کنند. پژوهشهای دانشگاه بوستون نشان می‌دهد زنانی که بعد از ۴۰ سالگی صاحب فرزند می‌شوند، بیش از سایر زنان عمر می‌کنند.
ممکن است فکر کنید زنانی که در سنین بالا خواهان حاملگی می شوند زنان خودخواهی هستند. اگر اینگونه فکر می‌کنید بنظرم باید در تعریفتان از پیری تجدیدنظر کنید زیرا اینروزها حاملگی در ۴۰ سالگی مثل حاملگی در ۲۰ سالگی می‌ماند!


 

روان نویس