شبهه
کد خبر : 4793
جمعه - ۸ تیر ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۰

زمانی که خدا نمی داند

ازنظر اسلام، خداوند متعال، عالم به تمام هستی بوده و این علم لازمه ذات پروردگار است، چون اگر خداوند حتی به بخشی از جهان ناآگاه باشد، در این صورت توان اداره و تدبیر عالم از کف قدرت او خارج می‌شود.

زمانی که خدا نمی داند

زمانی که خدا نمی داند

زمانی که خدا نمی داند | از شما دعوت می‌کنیم این مطلب را دنبال کنید.

ازنظر #اسلام، #خداوند متعال، عالم به تمام هستی بوده و این علم لازمه ذات پروردگار است، چون اگر خداوند حتی به بخشی از جهان ناآگاه باشد، در این صورت توان اداره و تدبیر عالم از کف قدرت او خارج می‌شود. قرآن کریم فرموده است: «إِنَّ اللَّهَ عالِمُ غَیْبِ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ إِنَّهُ عَلیمٌ بِذاتِ الصُّدُورِ [فاطر/ ۳۸]؛ خداوند از غیب آسمان‌ها و زمین آگاه است و آنچه را در درون دل‌هاست مى‏‌داند.»
اما در کتاب مقدس  آمده است که وقتی حضرت آدم علیه‌السلام از درخت ممنوعه خورد، از خجالت پشت درختی در بهشت مخفی شد؛ ولی خداوند نمی‌دانست او کجا مخفی‌شده است:
«و (آدم و حوا) آواز خداوند خدا را شنیدند که‌ در هنگام‌ وزیدن‌ نسیم‌ نهار در باغ‌ می‌خرامید و آدم‌ و زنش‌ خویشتن‌ را از حضور خداوند خدا در میان‌ درختان‌ باغ‌ پنهان‌ کردند؛ و خداوند خدا آدم‌ را ندا درداد و گفت‌: کجا هستی‌؟ آدم گفت‌: چون‌ آوازت‌ را در باغ‌ شنیدم‌، ترسان‌ گشتم‌، زیرا که‌ عریانم‌. پس‌ خود را پنهان‌ کردم‌.» [پیدایش ۳: ۸ – ۱۰]
آیا این‌گونه خدایی شایستگی پرستش دارد یا خدایی که از رازهای پنهان در قلب مخلوقات خود نیز اطلاع دارد⁉

 

پایگاه تخصصی شبهه