سلامت » ورزشی
کد خبر : 4738
پنجشنبه - ۱۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۱

۶ باور اشتباه و رایج در مورد رژیم غذایی کتوژنیک

عوارض ناخوشایند رژیم غذایی کتوژنیک به این معنی نیستند که این رژیم برای شما بد است یا فایده‌ای ندارد. بدن شما برای انطباق پیدا کردن با عادات غذایی جدید نیاز به زمان دارد، باید چند هفته یا چند ماه به آن فرصت بدهید تا فوایدش را ببینید. یادتان نرود که همیشه هدف نهایی، سلامت شماست.

۶ باور اشتباه و رایج در مورد رژیم غذایی کتوژنیک

 ۶ باور اشتباه و رایج در مورد رژیم غذایی کتوژنیک

 ۶ باور اشتباه و رایج در مورد رژیم غذایی کتوژنیک | از شما دعوت می‌کنیم این مطلب را دنبال کنید.

حتماً در مورد رژیم غذایی کتوژنیک شنیده‌اید اما شاید به دلیل چیزهای منفی که در موردش شنیده‌اید می‌ترسید امتحانش کنید. البته برای مبتدی‌ها درک این رژیم غذایی، بحت برانگیز، تردید آمیز و گیج کننده است. اما آیا چیزهایی که در مورد رژیم غذایی کتوژنیک می‌گویند واقعیت دارد؟
برای اینکه اطلاعات خود را تصحیح کنید و قبل از شروع آن، آگاهی‌تان را تکمیل کنید در این مطلب به برخی از شایع‌ترین باورهای اشتباه در مورد رژیم غذایی کتوژنیک می‌پردازیم.
اولین باور اشتباه:

شما را در معرض بیماری‌های قلبی قرار می‌دهد

قرار گرفتن تحت رژیم غذایی کتوژنیک می‌تواند برای برخی از افراد ترسناک باشد، چون به هر حال چربی زیاد برای قلب مضر است، اینطور نیست؟ واقعیت این است که رژیم غذایی کتوژنیک پُر از چربی می‌تواند ریسک بیماری‌های قلبی را کاهش بدهد! چطور؟
وقتی شما کربوهیدرات کمتری مصرف می‌کنید و مصرف چربی‌های اشباع‌تان را بالا می‌برید، نشانگرهای متابولیک برای ریسک بیماری‌های قلبی بهبود می‌یابند. سطح گلوکز خون‌تان افت می‌کند که می‌تواند از گلیکاسیون و تاثیرات منفی آن بر بدن بکاهد. سطح تریگلیسرید، انسولین و لیپوپروتئین‌تان کم شده و کلسترول خوب‌تان بیشتر می‌شود.
ضمناً یک رژیم غذایی کتوژنیک پُر چربی می‌تواند ویتامین D، سلنیوم، مس و منیزیم بیشتری در اختیار بدن‌تان قرار دهد که همگی برای قلب بسیار مفیدند.


پیشنهاد مطالعه: رژیم غذایی کتوژنیک چیست و چه تأثیری بر عملکرد ورزشی دارد؟


دومین باور اشتباه:

همه نوع #چربی می‌توانید بخورید

هر چند رژیم غذایی کتوژنیک پُر چربی برای بدن‌تان بد نیست اما به این معنی نیست که شما می‌توانید هر نوع چربی که دوست دارید بخورید. اگر فکر می‌کنید می‌توانید انواع سس‌ها و سرخ کردنی‌ها را با خیال راحت بخورید، کاملاً در اشتباهید.
اگر می‌خواهید بیشترین بهره را از رژیم غذایی کتوژنیک ببرید باید چربی‌های اشباع را با چربیهای غیر اشباع جایگزین کنید، مثلاً با ماهی‌های چرب، بذرکتان و گردو. همچنین می‌توانید از روغن زیتون بکر و مغزها بیشتر در تغذیه‌ی خود استفاده کنید.
سومین باور اشتباه:

عادت کردن به رژیم غذایی کتوژنیک چندان سخت نیست

در پیش گرفتن رژیم غذایی کتوژنیک و تغییر عادت‌های فعلی، تجربیات ناخوشایندی به دنبال دارد. ممکن است دچار مشکلات گوارشی، مشکلات مربوط به خواب و خستگی و ضعف طی هفته‌های اول ِ تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی‌تان شوید.
این عوارض جانبی که به نام آنفلوآنزای کتو شهرت دارند، طبیعی بوده و بعد از چند هفته برطرف خواهند شد. شما می‌توانید با نوشیدن آب بیشتر و خوردن غذاهای فیبردار و الکترولیت‌دار به مقدار بیشتر این عوارض را قابل تحمل‌تر کنید.
اما این حالت‌ها نباید شما را بترسانند. هر چند آنفلوآنزای کتو طبیعی است اما دلیلی ندارد هر کسی که رژیم غذایی کتوژنیک را در پیش می‌گیرد حتما با این مشکلات روبرو شود. افرادی نیز هستند که با اعمال تغییرات، کمتر دچار این عوارض ناخوشایند می‌شوند.


پیشنهاد مطالعه: رژیم غذایی کتوژنیک و کم کربوهیدرات چه تفاوتی با هم دارند؟


چهارمین باور اشتباه:

بدن‌تان شدیداً دچار کم آبی خواهد شد

اگر به درستی بدانید چه باید بکنید، رژیم غذایی کتوژنیک نباید بدن‌تان را دهیدراته کند. مصرف کربوهیدرات کمتر از مقدار معمول می‌تواند شیوه‌ی بدن‌تان در واکنش به آب و الکترولیت‌ها را تحت تاثیر قرار دهد.
این اتفاق باعث می‌شود کم آبی بدن و بهم خوردن تعادل الکترولیت‌ها راحت‌تر روی بدهد. تصور کنید: وقتی تحت رژیم غذایی کتوژنیک هستید و مصرف کربوهیدرات‌ها را به حداقل ممکن رسانده‌اید، بدن شما مجبور می‌شود انسولین کمتری نسبت به حد نرمال تولید کند. یعنی ذخایر گلیکوژن شما کاهش می‌یابد. با این رویداد، کلیه‌ها شروع می‌کنند به دفع آب بیشتر، یعنی مایعات بیشتری از بدن شما خارج می‌شود و الکترولیت‌ها و مواد معدنی بیشتری را نیز از دست می‌دهید.
با از دست رفتن مقدار زیادی از الکترولیت‌ها از بدن، ضربان قلب‌تان نامنظم شده، سطح انرژی‌تان افت کرده و کنترل دمای بدن‌تان کمتر تاثیرگذار خواهد بود. حالا چطور می‌توانید از این اتفاق‌ها پیشگیری کنید؟ بیشتر آب بنوشید و غذاهای آبکی بیشتر بخورید. غذاهای سرشار از سدیم، منیزیم و پتاسیم نیز بیشتر مصرف کنید چون کمک‌تان می‌کنند الکترولیت‌های از دست رفته از بدن را جبران کنید.
پنجمین باور اشتباه:

برای سلامت روانی‌تان خوب است

#رژیم غذایی کتوژنیک نیازمند دیسپلین و اصول زیادی است و طبیعتاً برای تقویت سلامت ذهنی و روانی‌تان عالی است. اما واقعیت این است که رژیم غذایی کتوژنیک می‌تواند طی پروسه‌ی چربی سوزی تاثیر منفی بر مغز بگذارد؛ شما زودرنج‌تر شده و نسبت به شرایط عادی، تمرکز کمتری خواهید داشت.
زیرا بدن و مغز شما شروع می‌کند به جستجوی گلوکز که منبع اصلی انرژی است. مغز شما روزانه به تقریباً ۱۰۰ گرم کربوهیدرات نیاز دارد تا عملکردش را در سطح بهینه نگه دارد. اما تحت رژیم کتوژنیک شما حدود ۵۰ گرم کربوهیدارت مصرف می‌کنید. البته باید بدانید که این تاثیرات منفی موقتی هستند و خود به خود برطرف خواهند شد اما ممکن است هفته‌ها یا ماه‌ها طول بکشد.


پیشنهاد مطالعه: آیا با رژیم کتوژنیک هم می‌توان عضله ساخت؟


ششمین باور اشتباه:

جلوی ورزش کردن تان را می‌گیرد

وقتی تحت رژیم غذایی کتوژنیک هستید، طبیعی است که بدن‌تان حین تمرین انرژی کمتری داشته باشد، زیرا کربوهیدرات بسیار کمی مصرف می‌کنید و بدن‌تان هم درست مانند مغزتان برای فعالیت‌هایش نیاز به سوخت دارد، اما این دلیل نمی‌شود که نتوانید ورزش کنید.
شما حتی با تغییر رژیم غذایی‌تان نیز می‌توانید روتین تمرینات خود را ادامه دهید. فقط باید مطمئن شوید که بدن‌تان کالری کافی از چربی‌های فراوان دریافت می‌کند تا سوخت لازم جهت فعالیت را داشته باشید.
زمان کافی برای ریکاوری بین روتین‌ها را فراموش نکنید. اگر با وجود رعایت این نکات باز هم مشکلاتی دارید می‌توانید فُرم تغییر داده شده‌ی رژیم غذایی کتوژنیک را امتحان کنید که نسبت به رژیم کاملاً کتوژنیک، انعطاف‌های بیشتری دارد. همچنین می‌توانید مکمل‌هایی نیز مصرف کنید اما باید نسبت به بی‌خطر بودن آنها مطمئن شوید.

نتیجه

شما چه سعی در کاهش #وزن داشته باشید و چه قصدتان این باشد که از کلسترول بدن خون‌تان کم کنید یا ریسک بیماری قلبی را کاهش دهید، به هر صورت رژیم غذایی کتوژنیک مفید و موثر خواهد بود، اما به این معنی نیست که فوراً اثر کند. تغییر رژیم غذایی می‌تواند بر سلامت عمومی‌تان اثر بگذارد؛ یعنی تجربه‌ی چند عارضه‌ی ناخوشایند مانند انرژی کمتر و تمرکز ضعیف‌تر طبیعی است که به تدریج و با سازگار شدن بدن برطرف خواهند شد.
عوارض ناخوشایند رژیم غذایی کتوژنیک به این معنی نیستند که این رژیم برای شما بد است یا فایده‌ای ندارد. بدن شما برای انطباق پیدا کردن با عادات غذایی جدید نیاز به زمان دارد، باید چند هفته یا چند ماه به آن فرصت بدهید تا فوایدش را ببینید. یادتان نرود که  همیشه هدف نهایی، سلامت شماست. نیازی نیست سخت بگیرید، به بدن‌تان گوش بدهید، تغییراتی را در سبک زندگی خود ایجاد کنید که برای شما مناسب‌ترین باشند و از انجام تغییراتی که لازم هستند نترسید.

 

سایت علم و ورزش