ادیان و مذاهب
کد خبر : 4533
پنجشنبه - ۱۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۲:۱۱

توهّم زرتشتیان

تاکنون چند پیام دریافت کرده ام که ایرانی ها به دین آبا و اجدادی خود یعنی زرتشتی رو آورده اند. یکی از دلایل، رو آوردن مردم به خرید کتابهای زرتشتیان پس از انقلاب است. گفته شده: کتاب اوستا که قبل از انقلاب فروش چندانی نداشت، پس از پیروزی انقلاب اسلامی، پانزده بار تجدید چاپ شد.

توهّم زرتشتیان

توهّم زرتشتیان  | تاکنون چند پیام دریافت کرده ام که ایرانی ها به دین آبا و اجدادی خود یعنی #زرتشتی رو آورده اند. یکی از دلایل، رو آوردن مردم به خرید کتاب‌های زرتشتیان پس از انقلاب است. گفته شده: کتاب اوستا که قبل از انقلاب فروش چندانی نداشت، پس از پیروزی انقلاب اسلامی، پانزده بار تجدید چاپ شد.


پاسخ:

یک) باید سطح سواد مردم را در قبل و بعد از #انقلاب مقایسه کرد. درصد قابل توجهی از مردم قبل از انقلاب، اصلا سواد خواندن و نوشتن نداشتند و آنان که سواد داشتند، اکثر قریب به اتفاق آنان سوادشان به دیپلم نمی‌رسید. وضع مالی مردم نیز مثل امروز نبود و اصلا فرهنگ کتاب خریدن و خواندن میان مردم نبود.

دو) مگر فقط کتابهای زرتشتیان مورد استقبال قرار گرفته اند؟ کتابهای دیگری چون #آشپزی و گلدوزی و داستان و… نیز پرفروش تر شده اند.

سه) اکثر قریب به اتفاق کتابهایی که در قم چاپ می‌شوند، در موضوعات اسلامی اند. قبل از انقلاب حدود بیست انتشارات در قم بود اما الان دست کم پانصد انتشارات وجود دارد. یعنی #ناشران کتاب‌های اسلامی.

چهار) کتاب مفاتیح الحیات را با اوستا مقایسه کنیم. #مفاتیح_الحیاه شامل سخنان چهارده معصوم علیهم‌السلام با ترجمه است. اگر اوستا در طول سی سال، پانزده بار تجدید چاپ شد، این کتاب در طول پنج ماه پنجاه و هشت بار تجدید چاپ شد. (اینجا)

امروزه وقتی که ناشران به کسادی بر می‌خورند، به چاپ قرآن و مفاتیح الجنان رو می‌آورند چون روی دستشان نمی‌مانند.


در باره ما

 
سید حسن فاطمی موحد