روانشناسی
کد خبر : 4501
چهارشنبه - ۱۶ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۰:۴۳

زنان و کارهای تکرای و ناخوشایند خانه

زنان و کارهای تکرای و ناخوشایند خانه یک عالمه لباسی که روی هم تلنبار شده اند و برای شسته شدن انتظار ما را می‌کشند، قبض هایی که پرداخت نشده‌اند و بزوردی مامور دولت را به در خانه می کشانند، یک عالمه ظرف نشسته از وعده‌های مختلف غذایی ، غذایی که هر روز باید بپزیم و […]

زنان و کارهای تکرای و ناخوشایند خانه

یک عالمه لباسی که روی هم تلنبار شده اند و برای شسته شدن انتظار ما را می‌کشند، قبض هایی که پرداخت نشده‌اند و بزوردی مامور دولت را به در خانه می کشانند، یک عالمه ظرف نشسته از وعده‌های مختلف غذایی ، غذایی که هر روز باید بپزیم و …

اینها نمونه ای از کارهایی هستند که هیچکس انجام دادن آنها را دوست ندارد ولی باید انجام شوند. اکثر ما در مواجهه با این کارهای کسالت آور و ناخوشایند سعی می کنیم تا حد ممکن آن را به آینده موکول کنیم و وقتی زمان تعویق انداختن تمام می‌شود، با نفرت و ناخشنودی آنها را انجام می دهیم. زندگی پر است از کارهای کوچکی که اعصاب خوردی شان بیش از سختی انجام دادنشان است. به تعویق انداختن و امروز و فردا کردن یک خصلت طبیعی انسانی است و نیاز نیست برای برطرف کردن آن خود را به زحمت بیندازید (البته قطعا اگر این کار را بکنید بسیار بهتر است) ولی مشکل اینجاست که وقتی کارهای عقب افتاده روی هم تلنبار می شوند، حتی فکر کردن به آنها هم استرس‌زا می‌شود.

اما نیلسن و همکارانش از دانشگاه ناتینگهام اخیرا پژوهشی در این باره انجام داده‌اند و راهکارهای برای انجام دادن کارهای روزمره ناخوشایند یافته‌اند. بیایید آنها را با هم مرور کنیم:

۱-کارهایی که سوخت و سوز ندارند را در جا انجام دهید: کارهای ناخوشایند روزمره عموما به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ یکدسته کارهایی هستند که با پشت گوش انداختن ممکن است خودبخود رفع شوند مثلا همسرتان چندبار از شما خواسته پیراهن مورد علاقه‌اش را که کمی پاره شده برایش بدوزید و شما هر بار بنحوی این خواسته را پشت گوش انداخته‌اید، یکروز می بینید که همسرتان خودش آن را دوخته یا یکدانه نویش را خریده. هر چند پشت گوش انداختن این کارها از نظر اخلاقی درست نیست ولی جای پشت گوش انداختن را دارند. اما دسته دوم کارهایی هستند که دیر و زود دارند ولی سوخت و سوز ندارند، یعنی در نهایت ناچارید که آنها را انجام دهید مثلا پرداخت کردن قبضها.

نکته ای که در مورد این کارها وجود دارد اینست که اگر آنها را در جا انجام دادید که خوب است وگرنه هر چه بیشتر آنها را پشت گوش بیندازید سخت‌تر و ناخوشایند‌تر می‌شوند پس کارهایی که راه گریز ندارند را زودتر انجام دهید.

۲-حواستان را پرت کنید: مشکل دیگری که کارهای ناخوشایند روزمره دارند اینست که ما در حین انجام دادن آنها از روی ناچاری، پیوسته به خودمان غر می‌زنیم و اعصابمان را خردتر می‌کنیم. این مسئله باعث می‌شود انجام دادن این کارها سخت‌تر از قبل شود. در چنین مواقعی بهتر است سرمان را به چیزی گرم کنیم مثلا در هنگام شستن لباسها یا ظرفها یا آشپزی به یک سخنرانی یا موسیقی مورد علاقه‌تان گوش دهید یا باکسی صحبت کنید.

۳-نخوشایندترین را اول از همه انجام دهید: یکی از ویژگی های ذهن انسان مقایسه‌گر بودن آن است. همه چیز برای ذهن ما نسبی است. اگر سخت ترین وظیفه را اول از همه انجام دهیم بقیه کارها آسانتر بنظر خواهند رسید و موقع انجام دادن آنها اذیت کمتری را احساس می‌کنیم.

۴-به معنای مثبت آن کارها توجه کنید: وظایف را همانند یکسری کارهای بیخود که باید انجام شوند تا از شر آنها خلاص شد نبینید. این کارها هر چند ناخوشایند هستند ولی محسناتی دارند. وقتی که فکر کنید فرزاندتان با خوردن غذای شما سیر و قوی می‌شوند و همسرتان با پوشیدن لباسهای تمیزی که شما برایش شسته اید در جامعه احساس عزت نفس می‌کند، دیگر انجام دادن آن چندان کسالت بار نخواهد بود.

۵-از دیگران کمک بگیرید: حمایت اجتماعی یکی از برجسته ترین ویژگی‌های جوامع انسانی است. از همسر و فرزندانتان بخواهید در انجام امور خانه بشما کمک کنند. گاهی غذا بپزند یا ظرفها را بشویند. با اینکار هم قدر شما را بیشتر خواهند انست هم شما کمی وظایفتان سبک می‌شود. همچنین می توانید بسیاری از کارهای خانه را با همسایگان به اشتراک بگذارید. یکروز او برای خوشد و شما غذا بپزد و یکروز شما برای خودتان و آنها غذا بپزید.

۶-لوازم مورد نیاز را تهیه کنید: یکی از دلایل ناخوشایند بودن بسیاری از کارها مشقت بار بودن آنهاست. تصور کنید بخواهید هر هفته دو مرتبه با دست لباسهای خانواده را بشویید!

امروزه برای بسیاری از کارهای یکنواخت، خسته کننده و ناخوشایند لوازمی اختراع شده‌اند که می توانند بسیار مفید باشند. مثلا چرخ گوشت، چرخ خیاطی، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی و حتی پیاز سرخ شده و لوبیای آب پز شده آماده طبخ! چرا از اینها استفاده نکنیم؟!

۷-کارها را تکه تکه کنید: یکی از دلایل ناخوشایند بودن بسیاری از کارها، طولانی بودن آنهاست. یکی از بهترین راهکارهای کنار آمدن با این کارها اینست که آنها را به قسمت‌های کوچکتر تقسیم کنید مثلا تمیز کردن خانه معمولا زمان زیادی می‌برد ولی نیاز نیست همه را یکباره انجام دهید؛ امروز پنجره‌ها را تمیز کنید، فردا مبلها و آشپزخانه و پس فردا پرده ها را. با اینکار وظایف، بسیار راحت تر از آن چیزی که فکر می‌کنید انجام می‌شود.

۸-به خودتان پاداش دهید: انسان بنده پاداش است. وقتی کاری پاداشی در بر داشته باشد بطور طبیعی میل ما برای انجام آن کار افزایش می‌یابد. خوردن یک غذای خوشمزه یا سپری کردن تمام بعد از ظهر در فیسبوک با دوستان بعد از انجام دادن کارهای خانه، می‌تواند بتدریج آنها را به کارهایی لذتبخش تبدیل کند.

این نکات شما را به یک فرد وظیفه‌شناس تبدیل نمی‌کند اما کاری می‌کند شما احساس بهتری داشته باشید.

منابع:

Nielsen, E., Sayal, K., & Townsend, E. (2017). Dealing with difficult days: Functional coping dynamics in self-harm ideation and enactment. Journal of Affective Disorders, ۲۰۸۳۳۰-۳۳۷. doi:10.1016/j.jad.2016.08.036

نویسنده: دکتر سوزان کراس ویتبورن

استاد روانشناسی و علوم مغزی دانشگاه ماساچوست

کارهای

منبع: PSYCHOLOGY TODAY

مترجم: حمید ابراهیمی زاده

منبع: روان‌نویس