اختلالات » سلامت
کد خبر : 4087
سه شنبه - ۱۵ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۰

بی‌اشتهایی عصبی را جدی بگیرید

حقیقت اینست که بی‌اشتهایی عصبی خطرناکترین بیماری روانی است زیرا ۴ درصد مبتلایان به آن، مستقمیا در اثر این بیماری و ۲۰ درصد توسط تبعات آن (خودکشی و مشکلات قلبی) به کام مرگ می‌روند.

بی‌اشتهایی عصبی را جدی بگیرید

بی‌اشتهایی عصبی را جدی بگیرید

بی‌اشتهایی عصبی | بی‌اشتهایی عصبی اختلالی است که تصور بدنی افراد را تحریف کرده و مبتلایان را وادار می‌کند تا به خودشان گرسنگی بدهند.

از آن جائی که پرخوری امروزه یکی از معضلات پررونق جوامع انسانی است شاید شنیدن نام یک اختلال که با “بی‌اشتهایی” شروع می‌شود نه تنها شما را نترساند بلکه آرزو کنید اندکی آن را داشته باشید ولی حقیقت اینست که بی‌اشتهایی عصبی خطرناکترین بیماری روانی است زیرا ۴ درصد مبتلایان به آن، مستقمیا در اثر این بیماری و ۲۰ درصد توسط تبعات آن (خودکشی و مشکلات قلبی) به کام مرگ می‌روند.

همچنین خود بیماری #بی اشتهایی عصبی نیز بیماری عجیبی است زیرا قوی‌ترین میل انسانی –یعنی میل به زنده ماندن-را مغلوب می‌کند.

#گرسنگی یعنی یک تهدید مستقیم در برابر زنده ماندن و ما از نظر تکاملی به گونه ای پرورش یافته ایم که شدیدا در برابر آن مقاومت کنیم تا جایی که گرسنگی می‌تواند باعث شود براحتی بسیاری از معیارهای اخلاقی (دزدی کردن) و حتی انسانی مان (آدمخواری در وقت #قحطی) را زیر پا بگذاریم. حال سوال اینجاست که این پدیده عجیب چیست که در برابر میل به زنده ماندن انسان هم پیروز می‌شود؟

ما در عصری زندگی می‌کنیم که زیبایی چیزی بیش از یک ارزش است؛ در عصر ما زیبایی یک #جنون است. از قضا بخشی از تعریف زیبایی در عصر ما “قلمی بودن” است؛ تا جایی که بطور متوسط یک درصد از تمام زنان در کشورهای توسعه یافته درگیر نوعی اختلالات خوردن هستند. اما رسانه‌ها هرگز روی زشت این سکه را نشان نمی‌دهند که اگر نشان می‌دادند بیشتر افراد عطای قلمی بودن را به لقایش می‌بخشیدند. این شد که تصمیم گرفتم امروز راجع به یادداشتی که دکتر والتر کای در بخش روانپزشکی روزنامه تایمز راجع به دلایل این پدیده نوشته صحبت کنم.

۱-نقش #ژنتیک

مثل اکثر بیماری‌های روانی، بی‌اشتهایی عصبی هم یک ریشه ژنتیکی دارد یعنی اکثر افراد مبتلا به این اختلال، از والدین یا خانواده‌هایی بوجود آمده اند که با این بیماری غریبه نیستند. البته همانطور که گفتم، محیط و فرهنگ هم نقش تعیین کننده ای در بروز این بیماری دارد.

پژوهشگران مختلف عوامل ژنتیکی زیادی را به این بیماری نسبت می‌دهند ولی آخرین پژوهشی که در این زمینه به انجام رسیده نشان می‌دهد بی‌اشتهایی با ژنی که آنزیم کنترل کننده سوخت و ساز کلسترول را تولید می‌کند، در ارتباط است.

علاوه بر این صفات شخصیتی از قبیل کمال گرایی، وسواس و اضطراب نیز در بوجود آمدن بی‌اشتهایی عصبی دخیلند.

۲-بی توجهی به علامت‌های بدنی

اگر شما نیز گرسنگی شدید و طولانی مدت را تجربه کرده باشید حتما از اینکه افراد مبتلا به بی‌اشتهایی عصبی چگونه می‌توانند مدتهای مدید با این احساس سر کنند، متعجب می‌شوید.

وقتی گرسنه هستید، این گرسنگی را از کجا می‌فهمید؟ معده اولین  سیستم هشدارهنده گرسنگی است لذا وقتی گرسنه می‌شویم معده مان شروع به قار و قور می‌کند و سوزش خفیفی را در معده مان احساس می‌کنیم. و به همین ترتیب هر چه گرسنگی شدیدتر می‌شود سیستم‌های هشدار دهنده بعدی هم شروع به فعالیت می‌کنند مثلا دردهای انقباضی در معده، رعشه در اندامها، کاهش دمای بدن، بی‌حالی و …

اما در افراد مبتلا به بی‌اشتهایی عصبی این سیستم‌های هشداردهنده در اثر تحمل طولانی مدت گرسنگی خفیف تر عمل می‌کنند، همچنین خود این افراد هم بر اثر عادت، حساسیت شان به این هشدارها را از دست می‌دهند.

۳-سیستم پاداش دهی مغز

انسان بنده پاداش است. شاید برایتان جالب باشد که هر عمل ما انگیزه ای دارد یعنی شما حتی وقتی دستتان را بلند می‌کنید به انگیزه ای اینکار را می‌کنید. انگیزه‌ها نیز از پاداش نشات می‌گیرند. وقتی عملی پاداشی در بر داشته باشد ما انگیزه پیدا می‌کنیم آن عمل را انجام دهیم. مرکز پاداش دهی در مغز ما قرار دارد لذا تمام اعمال ما بر اساس پاداشی است که مغز ما به آن اعمال می‌دهد. این پاداش همان ترشح هورمون دوپامین و احساس لذت ناشی از آن است.

یکی از لذتبخش‌ترین فعالیت‌های تکاملی انسان خوردن است؛ وقتی غذا می‌خوریم در مغزمان دوپامین ترشح می‌شود و احساس راحتی و لذت می‌کنیم و وقتی گرسنه هستیم سطح دوپامین مغز کاهش می‌یابد و ما را تحریک می‌کند برای خوردن اقدام کنیم.

اما افراد مبتلا به بی‌اشتهایی عصبی به طرز اعجاب آوری نسبت به سیستم پاداش مغزشان حساس نیستند و می‌توانند براحتی دست از لذتهای زندگی بکشند تا جایی که حتی مشوق‌های لذتبخش دیگر (مانند پول) هم نمی‌تواند آنها را تحریک کند.

مطالعه تصاویر مغزی نشان می‌دهد افراد مبتلا به بی‌اشتهایی عصبی علاوه بر عدم حساسیت به پاداش، نسبت به تنبیه بسیار حساسند؛ بعبارتی آنها بیش از اینکه نگران از دست رفتن لذت در نتیجه گرسنگی باشند، نگران تبعات خوردن یعنی چاقی هستند. بهضی از پژوهشگران این ویژگی را ناشی کم کاری سیستم لیمبیک می‌دانند.

از طرفی، بعضی روان شناسان معتقدند سیستم پاداش دهی این افراد سالم است ولی این افراد از طریق تقویت باورهای کمال گرایانه خود در مورد لاغری، از طریق نخوردن کسب لذت می‌کنند. و این لذت چنان زیاد است که بر لذت غذا خوردن می‌چربد.

اضطراب

ارتباط داشتن بی‌اشتهایی عصبی با اضطراب اصلا موضوع تعجب آوری نیست. افراد مبتلا به بی‌اشتهایی عصبی همواره نگران اینند که در چشم دیگران چاق بنظر برسند.

پژوهش‌های زیست-شیمیایی نشان می‌دهند افزایش ترشح دوپامین (که در همه افراد باعث احساس لذت می‌شود) در این افراد موجب ایجاد اضطراب می‌شود. لذا دوپامینی که در نتیجه خوردن غذا در بدن ترشح می‌شود موجب مضطرب شدن این افراد می‌گردد.

در نهایت باید متذکر شوم بی‌اشتهایی عصبی بندرت در نتیجه یکی از این عوامل اتفاق می‌افتد ولی با درک دلایل اساسی این پدیده می‌توان به درمان موثرتر آن کمک کرد.


بی اشتهایی عصبینویسنده: دکتر جوئل یانگ

روانپزشک و استاد دانشگاه ایالتی وین

منبع: PSYCHOLOGY TODAY

مترجم: حمید ابراهیمی زاده
منبع: روان‌نویس