جنسی » زنان
کد خبر : 3947
سه شنبه - ۱۵ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۴:۵۰

حقایقی درباره تنگی و گشادی واژن و راهکار درمان آنها

تصور کنید یک حوله دستشویی را درون یک جوراب زنانه بگذارید و با دو دست اطراف آن را فشار دهید؛ حوله همان لایه های عضلانی دیواره واژن است، دستها همان عضلات لگنی هستند که از بیرون واژن را احاطه کرده و آن را سرجای خود نگه داشته اند و جوراب هم خود واژن است.

حقایقی درباره تنگی و گشادی واژن و راهکار درمان آنها

حقایقی درباره تنگی و گشادی واژن و راهکار درمان آنها

حقایقی درباره تنگی و گشادی واژن و راهکار درمان آنها | بسیاری از زنانی که به #سکس درمانگران مراجعه می‌کنند از تنگی یا گشادی واژن گله دارند و خیلی از مردانی هم که مراجعه می‌کنند بدنبال راهکاری برای کنار آمدن با این مشکل در همسرشان هستند. ولی حقیقت اینست که مفهوم تنگی و گشادی واژن به واسطه اینکه از دیرباز دستمایه شوخی‌های مبتذل جمع‌های مردانه قرار داشته، پر از باورهای غلط است.

چندنمونه از این باور‌های غلط که من شنیده ام اینها هستند:

  • دختران باکره حتما #واژن تنگی دارند
  • زنانی که زیاد هم آغوشی کنند واژن شان گشاد می‌شود
  • بچه آوردن واژن را گشاد می‌کند پس؛ یا بچه یا لذت!

ولی حقیقت چیز دیگری است.

تنگی واژن

شاید فکر کنید واژن تنگ چیز خوبیست و با خود بگویید ” خوش‌به‌حال شوهرشان” ولی اینطور نیست!

تصور کنید یک حوله دستشویی را درون یک جوراب زنانه  بگذارید و با دو دست اطراف آن را فشار دهید؛ حوله همان لایه‌های عضلانی دیواره واژن است، دستها همان عضلات لگنی هستند که از بیرون واژن را احاطه کرده و آن را سرجای خود نگه داشته اند و جوراب هم خود واژن است.

لایه‌های عضلانی درون واژن بسیار منعطف هستند مثل یک آکاردئون. دهان ما نیز عضلات بسیار منعطفی دارد؛ پس اینکاری که می‌گویم را امتحان کنید؛ انگشتان خود را گوشه لب‌های خود بگذارید و دهانتان را بکشید و سپس رها کنید. چه اتفاقی می‌افتد؟ دهان دوباره به سرعت به حالت اولیه خود بر می‌گردد. اگر شما صد بار دیگر هم اینکار را تکرار کنید باز هم اتفاقی نمی‌افتد (مثلا دهانتان گشاد نمی‌شود) زیرا همانطور که گفتم عضلات لب و دهان بسیار منعطف هستند.

واژن هم همینطور است منتها با دو تفاوت؛

-وقتی واژن در حالت استراحت باشد ( یعنی تحریک جنسی در کار نباشد یا احیاناً در حال زایمان نباشیم) لایه‌های عضلانی دیواره رحم سفت می‌مانند (مثل یک آکاردئون بسته) و اضطراب این عضلات را سفت تر می‌کند. به همین خاطر زنان در اولین تجربه رابطه جنسی بدلیل اضطرابی که دارند لایه‌های عضلانی واژنشنان باز نمی‌شود لذا در هنگام دخول احساس درد کنند. همچنین دختران جوانی که از “تامپون” استفاده می‌کنند نیز ممکن است بدلیل اضطراب از ازاله ناخواسته بکارت، چنین دردی را تجربه کنند.

اما وقتی زنان از نظر #جنسی برانگیخته می‌شوند، لایه‌های عضلانی درون واژن شان کمی شل می‌شود تا دخول احتمالی راحت تر صورت بگیرد و شانس بارداری بیشتر شود.

-باز شدن واژن به اندازه کش آمدن جوراب نیست. واژن در بازترین حالت تنها به اندازه دوانگشت بیشتر از حالت عادی، جا باز می‌کند.

نزدیکی کردن برای زنانی که هنوز واژن شان باز نشده دو بدی دارد :۱- زن از این رابطه لذت نمی‌برد ۲-دخول بخوبی صورت نمی‌گیرد.

به همین خاطر سکس درمانگرها به مردان توصیه می‌کنند قبل از دخول حداقل به مدت ۳۰ دقیقه به شوخی کردن، در آغوش گرفتن، بوسیدن و … بپردازند تا زن از نظر فیزیولوژیک برای دخول آماده شود ( لایه‌های عضلانی واژن را باز کنند و غدد نیز مایع روان کننده را درون واژن راه بیندازند).

نکته: اگر زن پس از برانگیختگی کافی هم در هنگام دخول احساس درد کند ممکن است به “واژینیسموس” مبتلا باشد (واژینیسموس: سفت شدن‌های ناگهانی و مکرر عضلات رحمی). لذا برای درمان این اختلال باید به یک پزشک زنان مراجعه کنند.

گشادی واژن

پس از خاتمه رابطه زناشویی، عضلات واژنی بصورت خودکار دوباره جمع می‌شوند و نکته مهم اینست که این باز و بسته شدن عضلات بارها و بارها بدون هیچ ایرادی صورت می‌گیرد لذا تعدد روابط زناشویی ابداً موجب گشادی واژن نمی‌شود.

اما واژن در طول زایمان تا آخرین حد خود کش می‌آید، دقیقا مثل اینکه آکاردئون را تا آخرین حد خود باز کنیم. حال سوال اینجاست که ” واژنی که در طول زایمان تا آخرین حد خود کش آمده آیا بعد از زایمان به حالت اول بر می‌گردد؟” بله، در اغلب اوقات، حداقل در مورد زنان جوان این مسئله صد در صد صدق می‌کند. برای زنانی که در سال‌های ابتدایی دهه سوم زندگی شان هستند واژن بعد از گذشت ۶ ماه کاملا به حالت اولیه خود بر می‌گردد. اما در مورد زایمان دو نکته وجود دارد.

-اولین نکته در مورد زایمان‌های متعدد است. حقیقت اینست که حتی اگر زنان جوان هم زایمان‌های متعدد و پیاپی داشته باشند، عضلات واژن شان دچار فرسودگی می‌شوند و نمی‌توانند همچون سابق خود را جمع کنند.

-و نکته دوم اینکه بزرگترین قاتل واژن سن است. سن به خودی خود باعث فرسودگی و تحلیل رفتن عضلات واژن می‌شود (همانطور که سایر عضلات بدن را تحلیل می‌برد) یعنی یک زن اگر هیچ زایمانی هم نداشته باشد بطور معمول در ۵۰ سالگی یک واژن کاملا وارفته خواهد داشت.

لذا زنان امروزی که اغلب حاملگی را به بعد از ۳۰ سالگی موکول می‌کنند از هر دو عامل ضرر می‌بینند و بعد از یکی دو زایمان عضلات واژنشان فرسوده می‌شود.

سکس درمانگران برای چنین حالتی (گشادی واژن) یک راه حل دم دستی دارند و آن اینست که اگر همسرتان (زنتان) واژن گشادی دارد و این لذت رابطه جنسی تان را کاهش داده، بهتر است در هنگام مقاربت مرد روی زن قرار بگیرد و وقتی دخول صورت گرفت، مرد خود را بالا بکشد و زن پاهای خود را جفت کند. اینکار باعث می‌شود واژن تنگتر احساس شود.

راهکار اساسی تر دیگری که سکس درمانگرها توصیه می‌کنند “تمرین کگل” است (کگل نام پزشکی است که این تمرین را ابداع کرده) و بدین صورت است که روزانه چندبار این تمرین را انجام دهیم؛ عضلات تحتانی را به مدت چند ثانیه سفت کنیم و پس از چندثانیه رها کنیم (منظور از  عضلات تحتانی همان عضلاتی است که وقتی می‌خواهیم ادرارمان را قطع کنیم یا وقتی می‌خواهیم چند قطره ادرار باقیمانده در مجاری را تخلیه کنیم، آن را سفت می‌کنیم). اینکار برای مردانی که انزال زودرس دارند هم توصیه شده.

تمرینات کگل هر چند باعث تنگ تر شدن واژن می‌شوند ولی تاثیری روی عضلات واژنی ندارند. این تمرینات در حقیقت عضلات لگنی را ورزیده می‌کند (همان دستان دور جوراب که در مثال اول بحث عنوان کردم). نکته مهم در مورد تمرینات کگل اینست که باید در طول چندماه مرتب اجرا شوند. خوشبختانه می‌توان این تمرینات را هر موقع و هرجایی انجام داد و نتیجه آن هم ملموس خواهد بود.

اگر تمرینات کگل جواب نداد می‌توانید از “توپ‌های بن-وا” یا “مخروطها” استفاده کنید (مترجم: اینها جزو آندسته از ابزارآلات جنسی هستند که در کشور ما خرید و فروششان ممنوع است). استفاده از توپ‌های بن-وا بدین صورت است که زن توپ را درون واژن قرار می‌دهد و اقدام به راه رفتن می‌کند. اگر زن در حین راه رفتن نتوانست توپ را در واژن حفظ کند این نشاندهنده ضعف عضلات لگنی است و زن باید با تمرین بتواند آن را در واژن خود حفظ کند. مخروطها هم به همین صورتند با این تفاوت که پزشک آنها را کار می‌گذارد.

آخرین راه، تحریک الکتریکی عضلات لگنی است. بدین صورت که یک پرستار شی شبیه تامپو را در واژن زن قرار می‌دهد و آن شی به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه باعث انقباض‌های مرتب می‌شود و با مرور زمان این عضلات تقویت می‌شوند. این تمرینها به مدت ۸ هفته و هر هفته در دو نوبت صورت می‌گیرند.

در نهایت باید بگویم “تنگی و گشادی واژن حقیقت دارد ولی نه به آن صورت که مردم درباره آن داستان سرایی می‌کنند”، پس اگر احساس می‌کنید با چنین مسئله ای روبرو هستید بهتر است قبل از هر چیزی در این باره با یک سکس درمانگر مشورت کنید.


گشادی واژننویسنده: مایکل کاستلمن

نویسنده و پژوهشگر

منبع: PSYCHOLOGY TODAY

مترجم: حمید ابراهیمی زاده
Source link