سایت فهادان
کد خبر : 3938
سه شنبه - ۱۵ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۴:۳۸

چکار کنیم که فرزندانمان پرتوقع بار نیایند؟

چکار کنیم که فرزندانمان پرتوقع بار نیایند؟ (مترجم: در زبان انگلیسی spoiled brat به کودکی گفته می شود که هرچیزی می بیند می خواهد و برای اینکه آن را بدست بیاورد گریه می کند، جیغ می زند و خودش را روی زمین می اندازد، من لغتی بهتر از پرتوقع نیافتم، امیدوارم که خواننده عزیز این […]

چکار کنیم که فرزندانمان پرتوقع بار نیایند؟

(مترجم: در زبان انگلیسی spoiled brat به کودکی گفته می شود که هرچیزی می بیند می خواهد و برای اینکه آن را بدست بیاورد گریه می کند، جیغ می زند و خودش را روی زمین می اندازد، من لغتی بهتر از پرتوقع نیافتم، امیدوارم که خواننده عزیز این کوتاهی را بر من ببخشد)

بیشتر مردم تصور می کنند بچه های پرتوقع مربوط به خانواده های ثروتمندند چون این خانواده ها هر وقت بچه شان چیزی خواسته سریع برایش مهیا کرده اند. اما حقیقت اینست که بچه های پرتوقع هم در خانواده های ثروتمند وجود دارند و هم در خانواده های معمولی.

زیرا اساساً پرتوقع شدن بچه ها ربطی به میزان درآمد خانواده ندارد، این مسئله بیشتر به این بستگی دارد که خانواده چه ارزشی برای پول قائل شوند و این ارزش را چگونه به فرزندان منتقل کنند. بچه های پرتوقع بیشتر مربوط به خانواده هایی هستند که در آنها، پول فقط پول است و هدف از پول درآوردن معلوم نیست. پول در این خانواده ها معمولا صرف خودنمایی، ریخت و پاشهای بی مورد و کسب قدرت می شود. البته فکر نکنید این وضعیت فقط مال ثروتمندان است. خیلی از خانواده های با درآمد متوسط و حتی پایین هم نمی دانند با پول اندکشان باید چکار کنند و برنامه ای برای دخل و خرجشان ندارند ولی چون این افراد معمولا چاله چوله زیادی توی زندگی شان دارند، پولی برای ولخرجی و خودنمایی شان باقی نمی ماند (ولی اگر پول بادآورده ای مثلا ارث یا جایزه یا … به آنها برسد می توانید ببینید که چگونه آن را حرام می کنند). اما در نقطه مقابل خانواده هایی هم هستند که می دانند پول برای فراهم کردن امکاناتی است تا بوسیله آنها بتوانیم به ارزشمایمان برسیم. ارزش های مثل تحصیل علم، نوعدوستی، کمک به دیگران و …

پیامهایی که فرزندان این دو نوع خانواده از والدین خود می گیرند بسیار متفاوت است و آنها باورهای کاملا متضادی راجع به پول پیدا می کنند. خب تا به اینجا تاثیر شرایط تربیتی در پرورش کودکان پرتوقع را بررسی کردیم حال سوال اینست ؛ چکار بکنیم که فرزندمان پرتوقع نشود؟

-مهمترین چیزی که والدین باید در این باره به فرزندانشان آموزش دهد اینست که ارزش خود و دیگران را با پول نسنجند. باید بدانند ارزش انسانها به باورها، اعمال و نحوه تعاملشان با دیگران است نه پول و خانه و ماشین و لباس و …

-دومین چیز مهمی که باید به فرزندانمن بیاموزیم “مسئولیت پذیری” است. کودکان باید بخوبی این مسئله را درک کنند که هر کاری یک پیامدها و عواقبی دارد (چه مثبت و چه منفی) که مستقیما به کسی که آن کار را انجام می دهد بر می گردد. یکی از دلایلی که بچه ها را گستاخ و پرتوقع می کند اینست که آنها آموخته اند فرقی نمی کند بچه سربراهی باشند یا نه، آنها می توانند با جیغ و داد کردن هر چه می خواهند را بدست آورند.

-سومین چیز مهم “سپاسگذاری” است. بچه های معمولی امکاناتی که پدر و مادر با زحمت تهیه و در اختیار آنها گذاشته اند را ناشی از خوش شانسی می دانند لذا وقتی به آنها چیزی بدهید بشما می گوید ” خیلی ممنون”. ولی بچه های پرتوقع این امکانات را حق خود می دانند و هنگامی که چیزی را در اختیارشان می می گویند ” همش همین؟”

لذا دفعه بعد که چیزی به فرزندتان دادید دقت کنید در پاسختان چه چیزی می گوید. اگر دیدید آنچه شما به او داده اید را حق خودش می داند سعی کنید با مرور زمان مفهوم سپاسگذاری به به او بیاموزید.

ولی مهمترین چیزی که باید به فرزندتانتان بیاموزید اینست که پول را باید کسب کرد نه اینکه خودبخود بوجود آید یا اینکه هر کسی یک مقدار پول از این جهان طلب داشته باشد. البته بعضی خانواده ها در اینکار افراط می کنند و فرزندشان را قبل از اینکه وارد زندگی و دنیای کسب و کار شود آنقدر می ترسانند که فرزند بینوا فلج می شود. آیا با این جمله ها آشنایید:

-زندگی خیلی سخته …

-اگه درس نخونی فردا باید گدایی کنی …

-از گشنگی می میری …

-تو این دنیا یا باید گرگ باشی یا گرگا تیکه پارت می کنن …

بجای این منفی بافی ها بهتر است شرایطی را فراهم کنید تا فرزندتان خودش دنیای واقعی را لمس کند. برای اینکار من چند پیشنهاد برایتان دارم:

۱-بگذارید فرزندتان جایی شاگردی کند

مهمترین درسی که بچه های پرتوقع باید یاد بگیرند اینست که “نمی توانند بدون بلیط سوار ترن شوند” (مترجم: هر چیزی هزینه ای دارد و باید برای بدست آوردن هر چیزی هزینه اش را پرداخت)

اجازه دهید فرزندتان در شغلی که مناسب سنش است استخدام شود مثلا بعد از ظهرها در سوپرمارکت نزدیک خانه تان به کمک مغازه دار بپردازد.

۲-بگذارید فرزندتان کمک خرج خانواده باشد

البته شاید شما به پولی که فرزندتان در می آورد نیازی نداشته باشید چون معمولا این کودکان نمی توانند با کارهای کوچکی که انجام می دهند پول آنچنانی دربیاورند ولی این بهترین موقعیت است تا به او مسئولیت پذیری را بیاموزید. لذا به آرامی قسمت کوچکی از مسئولیت خانواده را بر دوش او بگذارید تا او بتواند مسئولیت پذیری را تمرین کند مثلا از او بخواهید خرج بنزین را به عهده بگیرد یا هزینه خرید لوازم التحریر خواهر کوچکترش را بر دوش او بگذارید.

۳-کار تابستانه

وقتی فرزندان به سنین نوجوانی می رسند باید فرصت آزمون و خطا و سنجیدن دنیای واقعی را داشته باشند پس وقت مناسبی است که در تابستانها به کار بپردازند. تفاوت کار تابستانه با کار تمام وقت در اینست که در کار تابستانه فرصت خطا کردن هست، فرصت شغل عوض کردن هست و فرزندان فرصت کافی دارند تا معیارهای خود را از نو براساس واقعیت تنظیم کنند و آرام آرام راه و رسم درآمدزایی را بیاموزند و از طرفی پول مختصری هم برای خود پس انداز کنند.

نویسنده: دکتر جیم تیلور

مدرس دانشگاه سانفرانسیسکو

پرتوقع

منبع: drjimtaylor.com

مترجم: حمید ابراهیمی زاده

Source link