جنسی » کودک
کد خبر : 3872
دوشنبه - ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۵

چه موقع با کودکان در مورد سوء استفاده های جنسی صحبت کنیم؟

آموزش جنسی از زمان تولد آغاز می شود. کودکان بتدریج از شیوه ای که دیگران آنها را در آغوش می گیرند، نوازش می کنند، می بوسند و مراقبت می کنند در مورد مسائل جنسی آموزش می بینند. آنها بتدریج با اعضای بدنشان و احساسی که آن اعضا به آنها می دهند آشنا می شوند.

چه موقع با کودکان در مورد  سوء استفاده های جنسی صحبت کنیم؟

چه موقع با کودکان در مورد سوء استفاده های جنسی صحبت کنیم؟

چه موقع با کودکان در مورد سوء استفاده های جنسی صحبت کنیم؟ | بنظر من یکی از سخت ترین وظایف والدین صحبت کردن با کودکان در مورد “سوء استفاده جنسی” است، زیرا قرار است به آنها هشدار دهیم بدون اینکه آنها را بترسانیم. باید آنها را از خطرات اجتماع آگاه کنیم بدون اینکه معصومیت شان را خدشه دار کنیم …

چندوقت پیش شبکه ABC با جیل استراریشوسکی – حقوقدان متخصص در آسیب های کودکان – مصاحبه ای را ترتیب داد. مجری در حین مصاحبه از او پرسید ” بهتر است در چه سنی موضوع سوء استفاده جنسی را با کودکانمان در میان بگذاریم؟ ” و او پاسخ داد: هر وقت دیدید کودکتان آنقدر بزرگ شده که خودش بتنهایی می تواند از در خانه خارج شود باید او را از این مسئله آگاه کنید. اما چیزی که مسئله را پیچیده می کند اینست که ۹۳ درصد سوء استفاده های جنسی از کودکان توسط اعضای خانواده و در منزل خود کودک انجام می گیرد!

آموزش جنسی از زمان تولد آغاز می شود. کودکان بتدریج از شیوه ای که دیگران آنها را در آغوش می گیرند، نوازش می کنند، می بوسند و مراقبت می کنند در مورد مسائل جنسی آموزش می بینند. آنها بتدریج با اعضای بدنشان و احساسی که آن اعضا به آنها می دهند آشنا می شوند.

آنها می آموزند اعضای خانواده اسم چه اعضایی از بدن را بکار می برند و از نام بردن چه اعضایی ابا دارند. آنها از طریق تلویزیون یاد میگیرند افراد چگونه عواطف شان را ابراز می کنند، و از آنجایی که برنامه های تلویزیونی ما بسیار آلوده به جاذبه های جنسی است، والدین باید بسیار دقت کنند که فرزندان خردسالشان برنامه های متناسب با سن خود را تماشا کنند.

آگاهی های جنسی باید خیلی زود به کودکان آموزش داده شود، همچنین این آموزش ها باید تدریجی باشد نه دفعی. بر اساس تجربه ای که بعنوان یک روان شناس و یک مادر دارم، بهتر است آموزش جنسی باید بسیار قبلتر از اینکه آنها شخصا آن را احساس کنند داده شود یعنی قبل از اینکه هورمونها فعال شوند، شرم های بزرگسالی غلبه کنند یا آنها بواسطه کنجکاوی، یاغی گری یا ماجراجویی های احمقانه خود را در ورطه ای بیندازند.

چنین آموزش هایی امروزه بیش از هر زمان دیگری اهمیت یافته اند زیرا همانطور که وندی مالز – سکس درمانگر – می گوید ” جامعه ما امروز بیش از هر زمانه دیگری بی حیا شده است”

مثلا امروزه سوء استفاده های جنسی از طریق اینترنت بسیار شایع شده است. پژوهش های دکتر استفانی کارنس نشان می دهد از هر ۵ کودکی به اینترنت دسترسی دارند ۱ نفر قربانی انحرافات دیجیتالی می شود؛ مثلا از کودک می خواهند لباس های خود را درآورده و اندامهای جنسی خود را نشان دهند … و تنها ۲۵ درصد کودکانی که تقاضاهای جنسی دریافت می کنند این موضوع را به والدین شان اطلاع می دهند.

علاوه بر این رسانه ها امروزه بیش از هر زمان دیگری از جاذبه های جنسی برای تبلیغات استفاده می کنند. چندوقت پیش به یکی از فروشگاه های لباس رفته بودم و دیدم یک شرکت تیشرت های دخترانه ای تولید کرده و روی قسمت سینه تیشرت نوشته ” وقتی اینها رو دارم دیگه نیازی به هوش ندارم …”

وقتی چنین تبلیغاتی جاذبه جنسی را موضوعی اسرارآمیز و لذت بخش که والدین نمی گذراند کودکان به ان برسند، نشان می دهند، کار والدین برای توجیه کودکان راجع به خطرات سوء استفاده های جنسی سخت تر خواهد بود.

در نهایت باید بگویم: از صحبت کردن در مورد مسائل جنسی با کودکانتان شرم نداشته باشید. به همان دلیل که کودکان نیاز است راجع به کوه و آب و خورشید و پرندگان بدانند، نیاز است راجع به انسان هم بدانند. هیچ عیبی ندارند آنها بدانند چگونه بوجود آمده اند، لااقل این مسئله را از شما بشنوند خیلی بهتر از اینست که عملا آن را یاد بگیرند!

#اندام_جنسی

Catherine McCallنویسنده: کاترین مک کال

نویسنده

منبع: PSYCHOLOGY TODAY

مترجم: حمید ابراهیمی زاده

Source link