سایت فهادان
کد خبر : 3791
دوشنبه - ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۲

چرا به زبان رسمی حرف می زنیم ولی به زبان مادری فحش می دهیم؟!

من صفات بد زیادی دارم، خودم می دانم! اما چیزی که بیشتر از همه توی زندگی مرا آزار می دهد اینست که نمی توانم جلوی دهانم را بگیرم. شاید باورتان نشون تا بحال چقدر خودم را بابت این مسئله شکنجه کرده ام ولی باز هم تا چیزی به ذهنم می آید به طرفه العینی از […]

من صفات بد زیادی دارم، خودم می دانم! اما چیزی که بیشتر از همه توی زندگی مرا آزار می دهد اینست که نمی توانم جلوی دهانم را بگیرم. شاید باورتان نشون تا بحال چقدر خودم را بابت این مسئله شکنجه کرده ام ولی باز هم تا چیزی به ذهنم می آید به طرفه العینی از دهانم بیرون می پرد. آخرین بار خوب یادم هست که وقتی زن برادرم از خرید به خانه من آمد با چه شوق و ذوقی لباسی را که تازه خریده بود تنش کرد تا آن را بمن نشان دهد اما من یکهو از دهنم پرید ” اهههههه … چقدر شبیه پاندای کونگ فو کار شدی ” و از آن بدتر نیشخندی بود که قبل از گفتن این جمله زدم. قسم می خورم اگر هزار بار تمرین کنم باز هم نمی توانم چنین نیشخند زهرداری را از نو تکرار کنم. شاید حدس بزنید بعدش چه اتفاقی افتاد ولی دوست دارم بقیه ماجرا را هم تعریف کنم. ” یکهو همه سکوت کردند و با چشمانی گرد شده و دهانی باز ابتدا به من و سپس به او چشم دوختند. او که خنده بر لبانش ماسیده بود، بدون اینکه حرفی بزند سرش را پایین انداخت، لباس را از تنش درآورد و توی پاکت چپاند و با چشمانی گریان از خانه من رفت” حتی نمی توانستم سرم را از خجالت بلند کنم. در آن یک دقیقه که بعد از رفتن او هنوز سکوت برقرار بود به اندازه هزار سال به خودم و دهان پاره ام لعنت فرستادم. نمی دانم آنشب را چطور گذراندم ولی هنوز هم حاظرم گیر دزدان دریایی سومالی بیفتم و از گرسنگی بمیرم ولی در عوض به عقب برگردم و دهانم را در آن چند ثانیه ببندم. در ضمن خیلی دلم برای زن برادرم تنگ شده چون از آن موقع ببعد او را ندیده ام.

بعد از این مقدمه طولانی، سوالی که ممکن است برایتان ایجاد شده باشد اینست که: چرا نمی توانم جلوی دهانم را بگیرم؟

دانیل ام. واگنر – از دپارتمان روان شناسی دانشگاه هاروارد – در مقاله ای که اخیرا در مجله Science به چاپ رسانده در این باره بحث می کند. او معتقد است، اشتباهات اینچنینی بخاطر روشی است که ذهن ما در پردازش توجه بکار می گیرد.

بگذارید مسئله را اینگونه باز کنم که؛ ذهن انسان برای انجام دادن چندکار بطور همزمان تکامل نیافته است. به همین خاطر است که قوانین رانندگی، صحبت کردن با تلفن همراه در هنگام رانندگی را ممنوع کرده است. لذا وقتی که ذهن بر یک کار تمرکز می کند، از انجام بقیه ملزومات باز می ماند. به همین خاطر اگر ذهن قرار باشد در آن واحد دو فکر یا یک فکر و یک احساس را با هم پردازش کند، معمولا آن یکی که فشار بیشتری دارد غالب می شود و دیگری به حال خود رها می شود. برای روشن شدن موضوع یک مثال برایتان می زنم؛

افرادی که دوزبانه هستند ( در خانه به زبان مادری و در مدرسه به زبان رسمی صحبت می کنند) معمولا در مدرسه به زبان رسمی صحبت می کنند که در این حال ذهنشان همواره پردازش زبان دوم را در دستور کار دارد – اما همین افراد اگر دعوا کنند و عصبانی شوند یا بهرنحوی هیجانزده شوند می بینید که به بزبان مادری شان باز می گردند زیرا پردازش این هیجان شدید مانع از پردازش زبان می شود.

روان شناسان معتقدند افرادی که نمی توانند جلوی دهانشان را بگیرند هر چه بیشتر به خودشان و ذهنشان فشار بیاورند، کاری از پیش نمی برند زیرا این طبیعت انسان است که نتواند همزمان بر روی دوچیز تمرکز کند، در عوض هر چه ذهن خود را راحت تر بگذارید انجام اینکار برایتان اسانتر خواهد بود. به خودتان بقوبولانید ما انسانیم و انسان هم جایزالخطاست.

منابع:

How To Think, Say or Do The Wrong Thing etc.
M. Wegner,
Science Vol 325 3 p 48-50, Jul 2009

Ironic process theory
M. Wegner, et. al.
Psychol. Rev. ۱۰۱, ۳۴, ۱۹۹۴٫

Drivers and Legislators Dismiss Cellphone Risks
New York Times, July 18, 2009

Ironic effects of trying to relax under stress,
Wegner DM, Broome A, Blumberg SJ.
Behav Res Ther. ;۳۵(۱):۱۱-۲۱, Jan 2997

Is homophobia associated with homosexual arousal?
Adams HE, Wright LW, Lohr BA
Journal of Abnormal Psychology
۱۰۵, #۳, ۴۴۰-۴۴۵, Aug 1996

Gorillas in Our Midst – Sustained Inattentional Blindness for Dynamic Events
Simons
Perception ۱۹۹۹, vol 28 pages 1059-1074, 1999

نویسنده: لین فیلیپس

نویسنده

Lynn Phillips

منبع: PSYCHOLOGY TODAY

مترجم: حمید ابراهیمی زاده

Source link