تربیت فرزند » نوجوان
کد خبر : 3687
یکشنبه - ۳۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۷

نوجوانان مواد را این ۱۰ جا مخفی می‌کنند؟

خیلی عجیب نیست که نوجوانان در قایم کردن چیزهای مخفی شان انقدر تبحر داشته باشند. از آنجائیکه معمولا نمی خواهند پدر و مادر با پی بردن به خطایشان آزادی آنها را محدود کنند آنقدر انگیزه دارند که چیزها را جاهایی قایم کنند که ذهن های خسته و صاف و ساده والدین حتی با ۱۰۰۰ ساعت فکر کردن هم به آنها نرسند.

نوجوانان مواد را این ۱۰ جا مخفی می‌کنند؟

نوجوانان مواد را این ۱۰ جا مخفی می‌کنند؟

نوجوانان مواد را این ۱۰ جا مخفی می‌کنند؟ | یک رخت خواب همیشه پهن و نامرتب، تیشرت‌ها و شلوار‌های جینی که با عجله از جالباسی آویزان شده اند، تکه‌های غذا و هله هوله روی دفتر‌ها وکتابهایی که روی هم تلنبار شده اند و داد می‌زنند که تابحال باز نشده اند، انواع و اقسام لوازم آرایشی و حالت دهنده‌های مو لب پنجره. سشوار کف زمین و چند نوع شارژر و هندزفری کنار تخت …

اگر شما فرزند نوجوان دارید قطعا چنین صحنه ای برایتان آشناست. تنها چیزی که می‌تواند این اتاق را از اتاق سایر نوجوانان متمایز کند اینست که این اتاق چیزی را درون خودش پنهان کرده باشد؛ مواد!

البته منظور از مواد هر چیز ممنوعه ای می‌تواند باشد؛ مثلا #سیگار، #مشروب، انواع و اقسام قرص‌های روان گردان و پزشکی و از همه خطرناکتر مواد #مخدر!

خیلی عجیب نیست که نوجوانان در قایم کردن چیزهای مخفی شان انقدر تبحر داشته باشند. از آنجائیکه معمولا نمی‌خواهند پدر و مادر با پی بردن به خطایشان آزادی آنها را محدود کنند آنقدر انگیزه دارند که چیزها را جاهایی قایم کنند که ذهن‌های خسته و صاف و ساده والدین حتی با ۱۰۰۰ ساعت فکر کردن هم به آنها نرسند. خب چه می‌توان کرد؟ پاسخ بسیار ساده است؛ از خود نوجوانان بپرسیم. من از تعداد زیادی از نوجوان این سوال را پرسیده ام و رایج ترین پاسخها را برای شما یادداشت کرده ام. بیایید با هم آنها را مرور کنییم.

۱۰ محل رایجی که نوجوانان مواد خود را مخفی می‌کنند:

۱-لوازم مدرسه

همان لوازمی که والدین ساده فکر می‌کنند برای موفقیت آینده فرزندشان خریده اند می‌تواند محلی برای نگهداری مواد ممنوعه باشد؛کتاب ها، دفترچه ها، کلاسور‌ها و حتی ماژیک‌های لایتر! حتی گاهی یک خودکار بیک ساده می‌تواند براحتی برای استعمال مواد استنشاقی مورد استفاده قرار گیرد؛ بله همان خودکار بیکی که فکر می‌کنید فرزندتان با آن تمرین‌های خود را حل می‌کند!

۲-قوطی‌های نوشابه و جعبه‌ها

شاید باورتان نشود یک قوطی ساده نوشابه یا یک جعبه پیتزا می‌تواند آنقدر جا برای جاساز کردن داشته باشد. اما اگر سری به یوتیوب بزنید آنقدر ویدئو در این مورد مشاهده می‌کنید که دهانتان از تعجب باز می‌ماند. لذا اگر متوجه شدید یک قوطی نوشابه خالی یا یک جعبه به ظاهر خالی مدت طولانی در اتاق فرزندتان مانده نسبت به آن شک کنید. زیرا لزومی ندارد که یکنفر یک قوطی نوشابه را حفظ کند مگر اینکه آن قوطی منحصربفرد باشد!

۳-لوازم آرایشی و بهداشتی شخصی

لوازمی از قبیل رژ لب و یا کرمها یا قوطی‌های حالت دهنده مو که نوجوانان می‌دانند برای پدر و مادر جذابیتی ندارند یک مکان بالقوه برای مخفی کردن مواد و اقلام ممنوعه است. آنها براحتی می‌توانند پس از خالی شدن محتویات آنها، لوازم خود را در آنها مخفی کنند. مخصوصا قوطی‌های بزرگ و حجیم تاف و حالت دهنده مو محل مناسبی برای مخفی کردن نوشیدنی‌های الکلی است. این قوطی‌ها را بلند کنید و وزن آنها را بسنجید. اگر سنگین تر از انتظار بودند یا اثراتی از ضربه روی لبه‌های آنها دیدید به آنها شک کنید.

۴-ماشین.

البته بسیاری از نوجوانان به خودروی شخصی دسترسی ندارند ولی خودرو همیشه یک مکان بالقوه برای نگهداری مواد ممنوعه است. زیرا علاوه بر محل نگهداری مواد، یک مکان مصرف هم بشمار می‌آید، همچنین خودرو بدلیل اینکه سوراخ سنبه‌های زیادی دارد برای مخفی کردن مواد ممنوعه جای مناسبی است. گاهی دیده شده نوجوانان مواد خود را درون بسته‌های چای کیسه ای جاساز کرده و آنها را زیر صندلی یا روی داشبورد می‌اندازند.

۵-سوراخ و سنبه‌های حمام و دستشویی.

حمام و دستشویی تنها جایی است که نوجوانان مطمئن اند پدر و مادر بطور ناگهانی وارد آنها نمی‌شوند. گذشته از این؛ بسیاری از نوجوانان تمایل دارند لذت مصرف مواد را با #خودارضایی دوچندان کنند، از این رو حمام و دستشویی یک مکان بالقوه برای مخفی کردن مواد و مصرف آن است.

۷-سگک کمربند

امروزه کمربند تنها برای نگه داشتن شلوار استفاده نمی‌شود. بسیاری از نوجوانان با نبوغ خود کاربری‌های دیگری هم برای آن کشف کرده اند که یکی از آنها پنهان کردن مواد است. خوبی کمربند این است که علاوه بر خانه، در مدرسه هم می‌تواند مکان امنی برای مخفی کردن مواد باشد. لذا سگک کمربند را بازرسی کنید.

۸-پوسترها و دیوار آویزها

بسیاری از نوجوانان از قاب عکس‌ها و پوسترها بعنوان مکانی برای نگهداری مواد استفاده می‌کنند. پس بسیار مهم است که بعنوان والدین علاوه بر دیدن عکس ها، پشت آنها را نیز نگاهی بیندازیم.

۹-کتابها

می‌گویند نباید از روی جلد کتابها در موردشان قضاوت کرد. بله درست است مخصوصا اگر فرزندمان بخشی از صفحات داخل آن را برای نگهداری اشیای ممنوعه سوراخ کرده باشد. لذا گول قفسه و کتابها را نخورید. هر چند وقت یکبار کتابهای او را به هر بهانه ای که خودتان صلاح می‌دانید ورق بزنید.

۱۰-تشک و سایر لوازم

تشک می‌تواند یک مکان بالقوه برای نگهداری مواد باشد، همچنین اسباب بازی‌هایی که از کودکی او باقی مانده اند. اگر احساس کردید فرزندتان به طور غیر منطقی به یک عروسک یا اسباب بازی کهنه که جذابیت چندانی هم برای نوجوانان ندارد، علاقه نشان می‌دهد، به آن شک کنید.

البته ممکن است پس از خواندن این مطلب به ذهنتان برسد که احتمالا قصد دارم پارانویا را اشاعه دهم. اما اینطور نیست. هدفم از نوشتن این مطلب این بود که اگر از دنیای نوجوان جدا شوید ممکن است مجبور شوید برای محافظت از او این کارها را هم بکنید. پس از نوجوان تان فاصله نگیرید. البته نه به معنای اینکه او را زندانی کنید؛ بلکه به او بفهمانید مراقبش هستید. علاوه بر این، همیشه مراقب علامت‌های اعتیاد در خود نوجوان باشید. تا موقعی که علائم اعتیاد در او مشاهده نشده نیازی به گشتن وسائل او نیست.

Raychelle Cassada Lohmann, M.S., LPCنویسنده: ریچل کاسدا لومان

منبع: rehabs
مترجم: حمید ابراهیمی زاده

Source link