سایت فهادان
کد خبر : 2821
شنبه - ۵ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۲:۴۹

✅ معرفی کتاب: کتابی در اثبات حقیقت امام زمان (ع)

کتابی در اثبات حقیقت امام زمان (علیه السلام) کتاب کشف الاستار عن وجه الغائب عن الابصار- اثر میرزا حسین نوری با تحقیق: احمدعلی مجید حلی رتبه شایسته تقدیر گروه علمی تصحیح و تحقیق سیزدهمین همایش کتاب سا ل حوزه را کسب کرد ه است . کتاب حاضر به منظور پاسخ‌گویی به شبهاتی که در قصیده‌ای […]

✅ معرفی کتاب: کتابی در اثبات حقیقت امام زمان (ع)

کتابی در اثبات حقیقت امام زمان (علیه السلام)

کتاب کشف الاستار عن وجه الغائب عن الابصار- اثر میرزا حسین نوری با تحقیق: احمدعلی مجید حلی رتبه شایسته تقدیر گروه علمی تصحیح و تحقیق سیزدهمین همایش کتاب سا ل حوزه را کسب کرد ه است .

کتاب حاضر به منظور پاسخ‌گویی به شبهاتی که در قصیده‌ای معروف به «قصیده‌ی بغدادیه» در مورد انکار وجود حضرت مهدی (عج) وارد شده، توسط میرزا حسین نوری  نگاشته شده است و از سوی احمد علی مجید حلی مورد تحقیق و تصحیح قرار گرفته است  .

مؤلف پس از ذکر مقدمه، در فصل اول ابتدا به اختلاف مسلمین در ولادت حضرت مهدی (ع) اشاره می‌کند و از عالمان اهل سنّت، کسانی را ذکر می‌کند که به ولادت حضرت (ع) اعتراف کرده‌اند و اجمالاً بر اینکه مهدی موعود، همان حضرت حجّت (ع) است، استدلال می‌کند.

وی در فصل دوم نیز به شبهات وارد شده در قصیده و پاسخ به آنها همّت می‌گمارد. محقق اثر در مقدمه‌ای که در ابتدای کتاب آورده است، نخست یادداشتی از علامه سید علی میلانی در خصوص کتاب و موضوع آن را ذکر می‌کند و سپس در خصوص مؤلف اثر، ولادت و وفات وی، شاگردان و تألیفاتش مطالبی اظهار می‌نماید و آنگاه نگاهی اجمالی به قصیده‌ی بغدادیه، موضوع آن، سراینده‌ی قصیده و آنچه که مربوط به‌ آن می‌شود و نیز ردّیّه‌هایی که تاکنون بر آن نوشته شده، می‌اندازد. محقق، شیوه‌ی خود در تحقیق را بر تصحیح اثر، استخراج آیات و احادیث و ذکر مصادر آنها، استخراج منابع اقوالی که در متن به آنها اشاره شده و اضافه نمودن بعضی از توضیحات ضروری در جهت آسان‌تر کردن فهم مطالب و ترجمه‌ی عبارات فارسی به عربی در حاشیه قرار می‌دهد. همچنین پیوستی به کتاب ملحق می‌کند و در آن ردّیّه‌های چهار تن از عالمان شیعه به نام‌های شیخ محمدحسین کاشف‌الغطا، شیخ محمدجواد بلاغی، سید رضا موسوی هندی و سید محسن امین عاملی که که همه به نظم هستند و نیز برخی ردّیّه‌های دیگر را بیان می‌کند.

کتاب مذکور از سوی مکتبه و دار مخطوطات العتبه العباسیه المقدسه – کربلا منتشر شده  است

آیکون سایت از تبیان.

Source link