سایت فهادان
کد خبر : 2781
شنبه - ۵ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۱:۴۰

✅ راهکار هایی برای چاق شدن

چگونه چاق شویم در روزهایی که در اطرافمان می‌بینیم بسیاری از افراد تلاش می‌کنند تا لاغر شوند، هستند افرادی هم که درست ۱۸۰درجه برعکس به‌دنبال چاق شدن هستند و این سؤال دائم در ذهنشان می‌چرخد که با چه راهکارها و روش‌هایی می‌توانند به این خواسته‌شان برسند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از همشهری، در […]

✅  راهکار هایی برای چاق شدن

چگونه چاق شویم

در روزهایی که در اطرافمان می‌بینیم بسیاری از افراد تلاش می‌کنند تا لاغر شوند، هستند افرادی هم که درست ۱۸۰درجه برعکس به‌دنبال چاق شدن هستند و این سؤال دائم در ذهنشان می‌چرخد که با چه راهکارها و روش‌هایی می‌توانند به این خواسته‌شان برسند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از همشهری، در این بین توصیه‌ها و پیشنهادهایی داریم که در این مسیر می‌تواند به شما کمک کند.

۱-میزان کالری یا انرژی‌ای را که در یک روز معمولی دریافت می‌کنید، محاسبه کنید. می‌توانید به راحتی در یک دفتر غذاها و مواد غذایی را که مصرف می‌کنید یادداشت کنید و بعد کالری‌های آنها را شمارش کنید. این موضوع بسیار اهمیت دارد زیرا به شما دید مناسبی خواهد داد و براساس آن می‌توانید برنامه‌ریزی درستی از نظر تغذیه داشته باشید.

۲- بعد از انجام مرحله یک، رژیم از روز بعد شروع می‌شود؛ بدین‌ترتیب که ۵۰۰ کالری به آنچه هر روز مصرف می‌کردید، بیفزایید. مثلا اگر در یک روز معمولی ۲۰۰۰کالری مصرف می‌کردید، بقیه هفته هر روز ۲۵۰۰ کالری مصرف کنید. به‌جای اینکه در ۳وعده حجم زیادی غذا بخورید یا اینکه کل روز مشغول خوردن باشید، انرژی دریافتی روزانه آن را به ۵ تا ۶ وعده تقسیم کنید و وعده‌ها را با فاصله ۲.۵ تا ۳ ساعت مصرف کنید. به‌خاطر داشته باشید باید «زیاد» بخورید تا وزنتان«زیاد» شود.

۳- بدنسازی و ورزش، مرحله مهم دیگری برای افزایش وزن و چاق شدن است. اگر فرصت ندارید که هر روز به باشگاه بروید، حرکات ساده و قابل انجام دادن را در خانه تمرین کنید.

۴- آخر هفته خودتان را وزن کنید. می‌بینید که پس از یک‌هفته وزنتان بیشتر شده است. انتظار نداشته باشید یکباره ۴ تا ۵ کیلو اضافه کنید و اصلا این روش چاق شدن هم درست نیست. افزایش وزن به اندازه نیم تا یک کیلو در هفته طبیعی است و بیشتر از این نشان‌دهنده افزایش بیش از حد چربی در بدن شماست.

۵- نکته مهم در مورد افزایش وزن و چاق شدن این است که وقتی وزن شما ثابت شد، در این موقع است که باید مقدار بیشتری غذا بخورید تا وزنتان دوباره بالا برود. بنابراین اگر با رژیمی که اجرا می‌کنید، وزنتان برای ۲هفته ثابت ماند، نشان می‌دهد که باید به رژیم خود ۲۵۰ کالری اضافه کنید و به همین ترتیب، هر‌دفعه که طی ۲هفته وزن اضافه نکردید، دوباره ۲۵۰ کالری اضافی به رژیم مصرفی‌تان بیفزایید.

۶- از چربی‌ها دوری کنید.اگر چه هدف شما افزایش وزن است، ولی نباید بیش از حد چربی مصرف کنید. سراغ چیپس و شکلات نروید. غذاهای آماده و سرخ کردنی نخورید. بهترین چیز برای شما غذاهای پرپروتئین و کم‌چربی است مثل ماهی تن و سایر غذاهای دریایی، سینه مرغ، بوقلمون، گوشت کم‌چربی، میوه و سبزیجات.

۷- یکی دیگر از روش‌های افزایش وزن و چاق شدن نوشیدن آب است.حداقل روزانه ۲ لیتر (معادل ۸ لیوان) یا بیشتر آب بنوشید. البته این مقدار آب زیاد است ولی این مقدار آب برای افزایش وزن لازم است.

۸- در رژیم غذایی برای چاق شدن‌ از غذاهای کم‌ حجم و پرکالری مانند کره، عسل، خرما و مغز دانه‌ها استفاده کنید. برخی لاغر‌ها برای چاق شدن سراغ مواد غذایی پرخطر می‌روند مثلا میزان روغن غذای‌شان را زیاد می‌کنند یا شکر و شیرینی را در رژیم غذایی‌‌شان افزایش می‌دهند؛ درحالی‌که متخصصان تغذیه چنین روشی را به‌شدت رد می‌کنند و معتقد‌ند این روش‌ها به سلامت لاغر‌ها آسیب می‌رساند و حتی احتمال دارد باعث بیماری‌‌های قلبی و عروقی شود.

۹- فرد لاغری که می‌‌خواهد با غذا‌خوردن چاق شود، باید غذایش را در محیطی به دور از استرس بخورد. اگر لاغر هستید سفره‌تان را رنگین کنید. غذای‌تان باید خوش‌طعم و خوشبو باشد و به هیچ وجه با اصرار دیگران، زیادتر از حد توان‌‌تان غذا نخورید چون در این صورت از غذا دلزده می‌‌شوید و در دفعات بعدی حوصله خوردن نخواهید داشت.

۱۰- زیاد کردن وعده‌های غذایی یکی از راه‌های چاق شدن است، حتی اگر در هر وعده میزان غذای مصرفی‌تان کم‌باشد.

البته شما درشرایطی از این راه و روش‌ها می‌توانید برای افزایش وزن استفاده کنید که پیشنهاد ما به شما این است که حتما با یک پزشک تغذیه هم مشورت کنید. زمانی که فرد کمبود وزن زیادی دارد، برای درمان آن، گاهی دارو نیز لازم است. پزشک باید عدم‌تعادل هورمونی بدن، افسردگی و دیگر بیماری‌های غیرملموس را هم بررسی و درمان کند.

آیکون سایت از سلامت نیوز

Source link