داده‌های خود را تا ابد ذخیره کنید

۰ دیدگاه
ذخیره کردن اطلاعات برای مدت زمان طولانی سخت تر از آن چیزی است که به نظر می‌رسد. کاغذ و فیلم می‌توانند برای چند نسل دوام بیاورند البته اگر به خوبی از آنها مراقبت شود، اما حتی در بهترین شرایط هم پس از مدتی محو می‌شوند. رسانه‌های دیجیتالی هم (سی‌دی، حافظه‌ی فلش و حافظه‌های خارجی) اگر خراش برندارند، خراب نشوند،
خاصیت مغناطیسی‌شان از دست ندهند یا اینکه توسط سیستم‌های جدیدتر کنار گذاشته نشوند، در بهترین حالت سی سال عمر می‌کنند. اما در مورد cloud چه؟ این سرویس هم تنها تا زمانی که زیربنای اینترنت به همین شکل باقی بماند، موثر خواهد بود.
اما اگر بخواهید چیزی را برای هزار، صد هزار یا حتی میلیون ها سال ذخیره کنید چه؟ چگونه می‌توان اطلاعات را برای این مدت زمان حفظ کرد؟ براساس «آلین ری» و «فرید بنزاکور»، دو کارآفرین فرانسوی، پاسخ این است که داده‌هایتان را با لیزر قوی در یاقوت کبود حکاکی کنید. این دو به کمک این فناوری یک دستگاه ذخیره‌ی منحصربه‌فرد با عنوان «نانوفوم» (nanoform) خلق کرده‌اند. 
نانوفرم‌ها هم در اصل یک فناوری پیشرفته حاصل ادغام لوح سنگی و اسلایدهای میکروفیلم هستند. ری و بنزاکور به جای حک کردن نمادهای ساده بر یک تکه سنگ از یک فرایند پیچیده‌ی حکاکی با لیزر استفاده می‌کنند تا اطلاعات را بر صفحه‌ای از یاقوت کبود آزمایشگاهی (دومین ماده‌ی سخت شناخته شده پس از الماس) ثبت کنند. آنها با این روش توانستند شکل‌هایی را با جزییات بسیار زیاد حک کنند؛ این اطلاعات حک شده به قدری کوچک هستند که برای خواندن باید بزرگ شوند.

 

گذاشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *